Sedmnáctiměsíční samec antilopy koňské Mateo dorazil do Podkrkonoší ze Zoo Liberec. „Měl by se stát novým chovným samcem našeho stáda,“ komentuje zoolog Luděk Čulík. Antilopa koňská patří k relativně vzácně chovaným a náročným druhům antilop. Má nebývale nebojácnou povahu a v případě ohrožení neváhá na nepřítele zaútočit. To je pro antilopy neobvyklé.

„Safari park chová největší evropskou skupinu. Naše zvířata žijí ve dvou stádech. To chovné najdou lidé v pěší části zahrady, záložní skupina samců obývá poslední část Afrického safari Josefa Vágnera,“ doplňuje Luděk Čulík. Ve dvoře nyní žije 14 zvířat.

Safari park odchoval už přes 400 mláďat antilopy koňské a patří k nejvýznamnějším chovatelům mezi světovými zoo. Kromě posilování evropské populace v lidské péči obohatily antilopy koňské ze Dvora Králové i stavy v Africe. Mezi lety 1994 a 2008 odešlo na jih Afriky z Podkrkonoší 29 antilop koňských. Nejvýznamnější je zejména projekt obnovy populace ve svazijských rezervacích Mlilwane a Mkhaya, odkud před tím vlivem lidské činnosti „koňky“ zcela zmizely.

Prvními mláďaty Safari Parku Dvůr Králové v roce 2022 se staly kriticky ohrožené čírky černoskvrnné.
Safari park má první mláďata nového roku. Do života vstoupila pádem z výšky

Nového impulsu se 2. února dočkal i chov přímorožců šavlorohých. „U stáda samic se bude střídat se samcem, kterého jsme dovezli v loňském roce,“ upřesňuje Luděk Čulík. Nováček dorazil až z Francie.

Přímorožce šavlorohé člověk v divočině zcela vyhubil. Zachránit se je povedlo pouze díky chovu v zoologických zahradách a dalších zařízeních, z nichž se zvířata postupně daří vracet do severní Afriky. „Návraty přímorožců šavlorohých jsme podpořili poskytnutím dvou samic. Ty zamířily v roce 1999 ze Dvora Králové do Tuniska,“ doplňuje Luděk Čulík.

Ve Dvoře Králové se dosud narodilo 145 mláďat. Chov byl v posledních letech pozastaven z důvodu hledání vhodných plemeníků. Loňský příjezd jednoho a nynější příjezd druhého samce znamená restart reprodukce po šesti letech.