Květnatec Archerův je velmi vzácný a samozřejmě chráněný. „V nejbližším okolí se tato houba nacházela v Jasenném u Jaroměře a před zhruba pěti, šesti lety jsme ji lokalizovali na Bohdašíně,“ popisuje nálezce Petr Žáček, kterého na zajímavý objev upozornila známá.

V malé lokalitě se nachází zhruba deset plodnic. „Houba vyrůstá z vejce, to potom pukne a objeví se charakteristické červené šlahouny. Ty jsou pokryty slizem, který výrazně zapáchá po zkaženém mase. Tím láká hmyz, který výhonky olizuje a dál roznáší výtrusy,“ upřesňuje Petr Žáček, člen mykologického klubu v Úpici.

Houba je pro svůj zápach nejedlá, ale není jedovatá. Podobný princip růstu jako květnatec má u nás běžně rozšířená hadovka smrdutá. U ní také z vejce vyrůstá plodnice, která pomocí pachu na sebe láká hmyz.

Vedle fotografické dokumentace Petr Žáček také jednu houbu odebral a odvezl na právě probíhající výstavu do Hradce Králové. „Pořadatelé projevili o květnatec Archerův zájem,“ potvrdil Žáček.

Latinský název houby je Clathrus archeri a je řazena mezi tzv. břichatkovité. Pochází z Austrálie, k nám byla zavlečena nejen tažnými ptáky, ale i přepravou zboží. V Evropě byla prvně popsána ve Francii v roce 1914, v Čechách byla prvně nalezena v roce 1963.