V sobotu nastal náš velký den, který měl za cíl velkou proměnu naší vznikající návsi. Ráno přivezl zahradník sazenice stromů a keřů a začali přicházet brigádníci. Postupně se sešlo více než 40 dospělých a k nim i houfec dětí, které také chtěli přiložit ruku k dílu. Je nutno připomenout, že jsme malou obcí a s méně než 400 stálými obyvateli.

Zástupkyně plánovacího týmu začala evidovat žádosti na adopci stromů a keřů. Jejich „noví" majitelé prvně pod dozorem zahradníka zasazovali „své" stromy a pak následovaly další stromy a keře. Vedle sázení chlapi vybudovali ohniště. Vše nám šlo krásně od ruky, a tak jsme po obědě mohli přistoupit k mulčování svahu, který byl zajištěn zakolíkovanými kládami. Vše vzorně doplňovalo občerstvení zajištěné místními hasiči. A tak jsme byli kolem 15. hodiny prakticky u konce a mohli jsme se přesunout plně do péče hasičů.

Z prostoru, kde připravili občerstvení byl krásný, nový pohled na osázenou náves. Všemi prostoupil krásný pocit dobře odvedené práce při vzniku něčeho nového co bude sloužit všem. A již se začalo hovořit o přípravě slavnostního otevření, které je naplánované na 28. října od 15.00 hodin. Jsou na něj zváni všichni obyvatelé Markoušovic, ale i jejich příznivci.

Josef Dvořák