„K reorganizaci nás vedou zejména ekonomické ambice. Změnou se chceme dostat na počty jiných pojišťoven. V rámci celé VZP by v průměru na jednoho zaměstnance mělo být 1 700 pojištěnců," uvedl Veselský. Podle něj jsou na severu Čech v tomto směru nadprůměrní, na jednoho pracovníka připadá více než 2 000 pojištěnců.
Redukce se dotkla všech okresních poboček na severu Čech, v Libereckém kraji přišlo o práci 21 lidí, ostatní byli z Ústeckého kraje. Zůstalo 382 pracovníků. VZP propouští v celé zemi, podle mluvčího pojišťovny Jiřího Roda počet míst klesne k 1. lednu příštího roku o 350 na 3 600.
Od července změnila VZP krajskou strukturu na regionální, ze 14 celků jich vzniklo šest. Pojišťovna také upouští od toho, aby vlastnila budovy, v nichž sídlí v jednotlivých městech její pracoviště. Z dlouhodobého hlediska je podle Veselského pronájem výhodnější, navíc jim umožní pružněji reagovat na změny.
V dohledné době ale podle něj na severu Čech stěhování některé z poboček nechystají. Řešit však budou muset situaci v Semilech, kde VZP využívá zhruba polovinu vlastní budovy a nedaří se jí najít další nájemce. „Pojišťovnu ale nic netlačí k rychlému stěhování. Budova je nová a náklady na údržbu jsou malé," konstatoval bývalý ředitel VZP pro Liberecký kraj Jiří Benedikt.
V Libereckém kraji je VZP v pronájmu v České Lípě, částečně v Liberci a od pondělí také v Jablonci. Pobočku přestěhovala z vlastní budovy v ulici Budovatelů na Mírové náměstí v centru města.
Vydělají na tom zejména klienti se zdravotním hendikepem. „Nová pobočka je bezbariérová. Ve staré budově museli úředníci za invalidy chodit na dvůr a tam řešit jejich záležitosti. To bylo nedůstojné," uvedla Zdenka Tchelidze, specialistka VZP pro služby klientů na severu Čech.
Starou budovu prodá pojišťovna v dražbě. Po technické stránce ale není v nejlepším stavu, střechou zatéká a vyměnit se musí i topení.
VZP je na severu Čech dominantní zdravotní pojišťovnou. Stará se o 906 tisíc pojištěnců, což je zhruba tři čtvrtiny lidí žijících v Libereckém a Ústeckém kraji.