Narodila se v Trutnově, dětství a mládí prožila v Mladých Bukách. Od jara roku 1946 žije v Německu, kde vystudovala učitelství angličtiny a francouzštiny. Patří do generace německé menšiny, která byla po válce ze Sudet násilím odsunuta z rodiště. Jak se dnes na minulost dívá vzdělaná a tolerantní dáma?
„Na ty chvíle se nedá zapomenout. Ale je potřeba se s událostmi, které tehdy řídila politika a nacionalistické síly, vnitřně vyrovnat,“ komentuje smířlivě současnost žena, která o svůj domov přišla jako čtrnáctiletá holčička.
„Dlouho před transportem jsme koncem války věděli, že musíme odejít. Buď na východ, nebo na západ. Pro moje rodiče, i prarodiče, to vše bylo mnohem těžší, než pro mě. Já si tehdy jen říkala: zaplať pánbůh, že to je za námi,“ svěřuje dnes dávné pocity a zážitky aktivní seniorka z Würzburgu, Susanne Eisele.
Mládí, otrávené nacionalismem
Své zážitky z násilného odsunu popsala velmi autenticky a nekonformně v rukopise s názvem Mládí v Čechách – otrávené nacionalismem. Její vnímání a zkušenosti ze života v předválečném Československu, a v protektorátu, vzbudily nevídanou pozornost v bavorském tisku.
„Mluvčí vyhnaneckých svazů nezastávají můj názor. Když jsem se ohradila proti jejich nároku hovořit jménem ´ sudetských Němců´, namítli mi, že já nemám toho ´správného ducha´ sudetského Němce,“ prohlásila před lety mimo jiné Susanne Eisele ve svém rukopise k minulosti. I její další věty v dokumentu Vzpomínek mají neohroženou razanci: „Ba dokonce, že já vůbec nemohu být sudetskou Němkou, jinak bych prý smýšlela stejně, jako oni,“ píše Susanne Eisele a dodává: „A přece – jsem sudetskou Němkou. Pocházím z Krkonoš, zažila jsem jako dítě a mladá dívka Českou republiku, připojení sudetské země k Německé říši, nacionální socialismus, druhou světovou válku, vyhnání a ´začlenění´ do Bavorska. Avšak myšlení v národnostní kategorii mi je cizí. Až příliš bylo tehdy moje mládí zastíněno ´nacionálním šílenstvím´, které bohužel i dnes, znovu, například v bývalé Jugoslávii, přináší lidem utrpení,“ napsala před lety trutnovská rodačka. Do míst svého mládí nepřijela poprvé. Například v roce 1977 navštívila známá místa s rodinou. Před třemi lety tu byla s dcerou a vnučkami na lyžích. Dům, ve kterém žila, využívala po válce obecní správa. Dnes je tam sídlo obecního úřadu. „Ukazovala jsem dětem bývalý obývací pokoj,“ dodala bez emocí. Velkou naději pro nápravu vztahů vidí paní Susanne v partnerství mezi městy Evropy.
„Je potřeba společně stále komunikovat,“ řekla pro Deník.