VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Webrovkafest na Klučance se blíží. Festival startuje už za týden

Trutnov - Již za týden, v sobotu 18. listopadu, se milovníci divadla a hlavně muziky řady žánrů vydají do Humanitárního střediska Klučanka v obci Dědov. Koná se tam šestnáctý ročník Webrovkafestu, který zaštiťuje Institut zážitkové pedagogiky.

12.11.2017
SDÍLEJ:

Klučanka v Dědově je dějištěm Webrovkafestu. Na snímku duchovní otec a dramaturg festivalu Vojtěch Lábus se svou asistentkou Kateřinou Hejnovou.Foto: Archiv

„Benefiční akcí, která se zrodila v roce 2002 na trutnovské chatě Webrovka, pomáháme dětem z dětských domovů a dětem ze sociálně slabých rodin. Výtěžek akce věnujeme jako každý rok na uhrazení zážitkových pobytů," říká v rozhovoru pro Deník duchovní otec festivalu a dramaturg Vojtěch Lábus.

Festival má už tradici, získal si řadu příznivců, dárců, sponzorů. Jaké to vše vlastně bylo na úplném začátku?
„V roce 2002, kdy v Trutnově neexistoval už žádný hudební klub, jsme hledali prostory pro pořádání hudebních produkcí. Napadlo nás zajet na Webrovku, která tehdy pod Asociací dětských domovů po celý rok sloužila dětem ze škol, školek a dětských domovů z celé republiky jako škola v přírodě. Domluvili jsme se s vedoucím Jirkou Oudesem, že bychom tam rádi uspořádali festival a když zbudou peníze ze vstupného, tak že je asociaci necháme na činnost. Zpočátku těch peněz moc nezbývalo, ale postupně, jak nám začali s úhradou nákladů pomáhat sponzoři, se začal výtěžek navyšovat. Řešili jsme, kam peníze dát a nakonec jsme se rozhodli podpořit konkrétní vánoční pobyty dětí z dětských domovů. Časem už výtěžky vydaly i na další pobyty a začlenili jsme do nich i děti z nemajetných rodin. Rekordní suma, kterou se nám za jeden festival zatím podařilo vybrat, činila přes padesát dva tisíce korun."

Důležité upozornění!!!

”Jsou věci, které bohužel nedokážeme ovlivnit. Včera jsme se dozvěděli, že zpěvák kapely Cémur Šámur prodělal nečekanou operaci a tudíž nebudou schopni oslavit své osmnácté narozeniny a ani odehrát koncert na Klučance. Moc nás to mrzí, ale nedá se nic dělat. Proto jsme hbitě udělali dramaturgickou změnu a přesunuli kapelu Asfalto na hlavní scénu a na dvě pauzy na sklepní scéně obsadili folkové duo ŽIBR - HSK z Hostinného. Věříme, že vás i tato kapela náležitě pobaví a že Cémuři zahrají na příštím ročníku. Děkujeme za pochopení!” Vojta Lábus, v pondělí 13. listopadu

Po letech došlo k prodeji Webrovky a museli jste hledat náhradu. Na Klučance v Dědově se koná letos festival potřetí. Jak vám objekt vyhovuje?
„I když jsme původní místo opouštěli neradi, Humanitární středisko Klučanka je pro pořádání festivalu i pro děti, které tam jezdí na zážitkové pobyty a letní tábory, výborné. Je rozlehlejší, takže se tam v létě může rekreovat třeba až 160 dětí. A také je mnohem dostupnější. Zájemci tam dojedou auty, vlakem, někteří si účast na festivalu spojí i s pěším výletem. Oproti Webrovce, kam jsme museli vozit nahoru do lesa kapely vétřieskou, kdy často už v listopadových dnech mrzlo a bylo náledí i sníh, je to teď pohoda. Objekt je i pro pořádání festivalu výhodný dispozičně. Původně to byl venkovský zámeček, později sloužil jako výletní restaurace. Potom komunisté vršek strhli a nechali tam jenom sklepy. Takže jednoduše řečeno zbyly jen klenby a na nich je postaven třípatrový panelák. Můžeme tam mít dvě scény, takže když skončí jedna kapela na hlavní scéně, může hned začít hrát o pauzách ve sklepě další formace a vše na sebe navazuje."

Tím se dostáváme k letošnímu programu. Loni byl festival kvůli oslavě svého patnáctého výročí dvoudenní, dokonce i s účastí dánské kapely Euzen se zpěvačkou Marií Franz. Letos je festival opět jednodenní a z programu vyplývá, že je dramaturgicky postaven hlavně na vystoupeních regionálních kapel. Kdopak nás tedy tentokrát potěší?
"Šestnáctý ročník se vrací k tradičnímu formátu v podobě jednodenní hudebně-divadelní přehlídky s charitativním podtextem. Festival věnujeme dětem celého světa a památce vynikajícího kytaristy Radima Hladíka. Akci zahájí od 14.30 hodin v sobotu 18. listopadu svým představením divadelní spolek KaRaJaPeJi a Ba. Dalším divadelním spolkem, který zde vystoupí, a to dvěma kratšími kusy, jsou vrchlabské Krychličky. Divadelní scénu pojmeme zcela netradičně, pro diváky to bude překvapení. Hudební přehlídku odstartuje v 16 hodin punková kapela Bez šance z Police nad Metují, následovat bude tradiční alternativně rocková Poslední Lež ze Dvora Králové nad Labem, ten na pódiu vystřídají trutnovští Pepa Lábus a Spol., hrající folk/rock s prvky world music. Poté zaduje kerkonošský minibigband Cémur Šámur z Vrchlabí. Hvězdou večera je tentokrát brněnská crossover-metalová Insania, slavící své třicátiny, ke kterým si nadělila novou desku nazvanou Na počátku byl spam. Po ní zahrají: broumovská rave-punková kapela Kluci a trutnovská partička Silentpie a The Plezírs. Závěr na hlavní scéně bude patřit společnému jam sessionu přítomných muzikantů. Na sklepní scéně se postupně vystřídají Marta a Rasputin z Trutnova, hrající akustickou word-music, náchodská hardcore-undergroundová kapela Asfalto a mistr bluesové kytary Václav „Bahňous" Blábolil od Chrudimi se svým hostem. Od půlnoci do rána rozduní podzemí Drum and Bass trutnovských Colorsound. Festivalem bude provázet herec, moderátor a muzikant Tomáš Grohrein, řečený Gagarin."

Zůstávají festivalu věrní posluchači z Trutnova?
"Většina posluchačů jezdí právě z Trutnova a okolí, vždyť jde stále o trutnovskou akci, která se akorát koná někde jinde než dřív. Ale díky Klučance se o festival zajímají také posluchači z Náchodska a díky prezentaci festivalu na Rádiu Beat přijíždějí kromě například Pražáků lidé z různých koutů republiky. Loni tam zavítali třeba z Ústí nad Labem nebo dokonce až od Ostravy. "

Pro účastníky je jistě výhodné, že jim zajišťujete po skončení koncertu zpáteční autobusovou dopravu do měst v regionu.
„Ano. První trasu má autobus po koncertu přes Teplice nad Metují do Broumova, pak jede autobus delší trasou přes Polici nad Metují do Náchoda a dál na Českou Skalici a přes Úpici do Trutnova. Poslední trasa vede z Klučanky do Trutnova přes Radvanice a Chvaleč.Každý rok nám také vycházejí vstříc České dráhy, které kvůli akci po celý den festivalu obnovují zastávku Dědov, která běžně už nefunguje, takže kromě spěšných vlaků tam vlaky zastavují. Od zastávky je to na Klučanku zhruba 300 metrů."

Zorganizovat tak velkou charitativní událost je úctyhodné. Co je na zajištění nejtěžší a kdo se na tom kromě tebe podílí?
„Nejtěžší je zajistit pokrytí celého rozpočtu. Ale i pro letošní rok se nám to díky vstřícnosti sponzorů, dotacím, které jsme opět dostali od měst Trutnov, Teplice nad Metují a Meziměstí, i příspěvkům celé řady jednotlivců podařilo. Za to všem patří velký dík. Stejně tak desítkám kapel, jež se většinou vzdají honoráře a těm, které přijíždějí zdaleka, platíme jen dopravu. Při zajišťování akce na místě pomáhá kolem dvaceti lidí ve svém volném čase a zadarmo. Věříme, že lidé dobré vůle, kteří nás dlouhodobě podporují, zůstanou festivalu nakloněni i do dalších ročníků."

Autor: Jana Mudrová

12.11.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Gastronomie - Gastronomie Pomocní kuchaři 30 000 Kč Pomocní kuchaři Pomocný kuchař - ka. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Neurčeno, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POMOCNÝ KUCHAŘ - KA - nutná praxe, možnost ubytování, V případě zájmu zasílejte životopisy na uvedený e-mail.. Pracoviště: Remy gastro s.r.o. - hotel bedřiška, 543 51 Špindlerův Mlýn. Informace: Patrik Heřman, . Řemeslné práce - Řemeslné práce Švadlena 12 200 Kč Obsluha šicích a vyšívacích strojů OBSLUHA ŠICÍCH A VYŠÍVACÍCH STROJŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 12200 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: požadujeme manuální zručnost a pečlivost, , - kontak e-mailem, lze i osobně v místě výkonu práce, Po - Pá 8-11 hod.. Pracoviště: Roztoky u jilemnice 201, 512 31 Roztoky u Jilemnice. Informace: Volodymyr Hotra, . Řemeslné práce - Řemeslné práce Truhlář 100 Kč Truhláři (kromě stavebních) a pracovníci v příbuzných oborech TRUHLÁŘ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: vyučení v oboru výhodou, chuť pracovat, , kontakt: telefonicky. Pracoviště: Miroslav kocián - provozovna, 514 01 Jilemnice. Informace: Miroslav Kocián, +420 777 852 626. Výroba - Výroba Obsluha strojů 15 600 Kč Obsluha strojů na výrobu a zpracování výrobků z plastu OBSLUHA STROJŮ NA VÝROBU A ZPRACOVÁNÍ VÝROBKŮ Z PLASTŮ. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 15600 kč, mzda max. 19000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: kontakt: telefonicky, osobně - Dr. Milady Horákové 185/66, Liberec 7, 2. patro, pondělí a středa od 8.00 do 10.00 hod.,. Pracoviště: Profi jobmaster agency s.r.o. - grupo antolin turnov s.r.o., Průmyslová, č.p. 3000, 511 01 Turnov 1. Informace: Roman Benca, +420 608 447 777.

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Z vernisáže výstavy obrazů Duše v obrazech.
24

OBRAZEM: Když malují lidé s duševním onemocněním

Jonáš Kašpar Rosa při cvičení kata.
2

Mladí karatisté Orság a Rosa byli dvakrát první

Zloděj využil nepozornosti turisty a ukradl mu fotoaparát

Pec pod Sněžkou - Zloději, kteří chtějí něco ukrást, jsou v Krkonoších ve střehu, takže nechat něco volně bez dozoru je pošetilost. Té se zřejmě dopustil majitel fotoaparátu Canon, když ho při jedné zastávce u turistické boudy nechal bez dozoru na stole a pak tam svůj majetek už nenašel.

Bikeři ukončí sezonu Trutnovských Trailů prací

Trutnov – Společnou sobotní brigádou oslaví letošní končící sezonu milovníci Trutnovských Trailů, kteří trénují na Čížkových kamenech a v Jestřebích horách.

Krádeže a drogy. Muž za to sedí ve vazbě

Trutnov - Podvod, nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami a s jedy, krádež a porušování domovní svobody. To vše má mít na svědomí jedenatřicetiletý muž, který právě skončil ve vazební věznici.

Zajímavost před hitem víkendu. Divizní derby nezná remízy

Trutnov - Již zítra se uskuteční největší fotbalová událost podzimu. Ve Fortuna Divizi C dojde k měření sil mezi dvěma okresními rivaly - MFK Trutnov a TJ Dvůr Králové nad Labem.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT