Režisérka, která o dokumentu přišla tento týden diskutovat do Vrchlabí, v něm „přikrývá" aureolu vrchlabského rodáka coby antikomunisty či „advokáta chudých". Nebrání se však dalšímu zažitému pojmu – oběť totalitního režimu. Na druhou stranu však uvádí, že Pavel Wonka byl i obětí vlastního ega. Jisté však je, že nový snímek image hrdiny, který zemřel za dosud nevyjasněných okolností v hradeckém vězení v roce 1988, od základu boří. „Původně jsem chtěla natočit film o Wonkovi jako hold člověku, který se nebál s režimem bojovat. Postupně jsem však nacházela stopy a svědectví o tom, že vše mohlo být zcela jinak," řekla Libuše Rudinská, která na filmu pracovala tři roky. Ve filmu několikrát zazní i zajímavá číslovka 2253, která však nemá spojitost s číslem vězně, ale zastupuje linku pracovníka StB v Hradci Králové, kam podle dokumentu Wonka několikrát volal a žádal o schůzku s tím, že má pro rozvědku informace. „Opírala jsem se o dostupné materiály tajné bezpečnosti. Bohužel některá papírová svědectví nenávratně zmizela při skartaci," řekla Libuše Rudinská.
Nový dokument boří aureolu
Vrchlabí - K vrchlabskému rodákovi Pavlu Wonkovi ještě donedávna patřily přídomky jako: antikomunista, „advokát chudých", či oběť totalitního režimu. Po dokumentu Libuše Rudinské – Pavel Wonka se zavazuje, to však s prvními přídomky může otřást v základech.
Podle nového snímku totiž vrchlabský „disident" už od roku 1976 jako důvěrník spolupracoval s StB. A to pod krycím jménem Pavel. Po sedmi letech však měl podepsat spolupráci a vystupovat pod krycím jménem Novák, jehož úkolem bylo mimo jiné dostat se mezi chartisty v čelem s „Vaškem Havlů," jak v dokumentu zmiňuje vůdčí osobnost odpůrců komunismu v Československu jeden z nadřízených důstojníků Pavla Wonky.
V dokumentu je také zmíněno, že se Wonka, ač o to usiloval, skutečným agentem nikdy nestal. „Opírala jsem se o materiály spisu, jehož linky mne zavedly až k StB," vzpomínala na začátky své pouti za hledáním pravdy režisérka snímku Libuše Rudinská. Podle ní však nelze Wonku a priori házet do jednoho pytle s udavači.
„Pavel Wonka byl svým způsobem chudák a můj snímek jen dokazuje jeho tragický životní úděl. Jednou z možností je i to, že Wonka svým krokem spolupracovat s StB sledoval své vlastní cíle, a to, vystěhovat se z republiky," řekla režisérka, která se však nediví tomu, že mezi disidenty vzbudil snímek odpor. „Pro ně je to jako svatokrádež. Nechtějí si připustit, že by mohl Pavel Wonka plout na jiné lodi. Zarážející však je, že někteří se proti filmu vyhranili i přesto, že jej neviděli," dodala režisérka s tím, že sama ví, že snímek postavený na výpovědích bývalých agentů může mít své díry. „Vše nemusí být pravda, ale při zkoumání jsem se ujistila, že vše zní logicky a zapadá to do sebe. A možná i jeho smrt měla souvislosti s StB."
Její tezi o spolupráci potvrdil, kromě písmoznalce, který shledal písmo i podpis na „Zavazující smlouvě" za patřící Wonkovi, také jeho spoluvězeň a disident Václav Černík. „Pavel sice neměl komunisty rád, ale to neodporuje jeho povaze v tom, že by se klidně spojil i s ďáblem, jen aby dosáhl svého," řekl na Wonkovu adresu Václav Černík s tím, že kolorit života Pavla Wonky dokresloval i fakt, že se osobně znal s lidmi, o kterých později vyplynulo, že spolupracovali s StB.
„Je také zajímavé, že tito lidé nesli jeho rakev," doplnil Václav Černík. O životě, respektive smrti Pavla Wonky,promluvil ve filmu také František Stárek Čuňas. Ten také připustil, že Wonka mohl s StB „koketovat", nicméně celý jeho životní příběh shrnul na konci dokumentu do věty: „Pavel zemřel i na nedostatek sebeúcty."