Jojo, nebo yoyo. Zdánlivě stejná slova, která zná téměř každý. I starší generace. Ale pokud vám nic neříkají výrazy jako Sleeper, Around the World, Machine Gun, Walk the Dog či Eiffel Tower, vlastně nevíte nic. Jste mimo hru.

NIC NENÍ JAKO DŘÍV

„Pokud se řekne jojo, tak si představím, asi jako většina lidí, klasickou dřevěnou nebo plastovou věc přivázanou k provázku, jezdící pouze nahoru a dolů. Yoyo s ypsilonem je ale už trochu někde jinde, protože vám díky kuličkovému ložisku umožňuje dělat kousky, které by s jojem nikdy nešly," popsal základní rozdíl Jan Bubák, který se dlouhé roky věnoval jak soutěžím, tak rozhodování.

Nejbližší akce

Druhé trutnovské yoyoklání se koná už tuto neděli ve Středisku volného času Trutnov.

Začátek je v 15 hodin, soutěžit budou začátečníci i pokročilí.

Základem všeho jsou triky, zručnost, postřeh. A taky show, schopnost pobavit sebe a lidi okolo.

To dobře ví i Jakub Včeliš, guru yoyerské komunity v regionu. „Začínali jsme na začátku roku 2013 v Hostinném a zájem byl okamžitý. Během tří měsíců jsme měli dvacítku aktivních yoyerů," ohlédl se zpět. Později svou prodejnu sportovních potřeb přesunul do Trutnova a v podpoře komunity pokračuje i tady. „Yoyo totiž není ničím omezené. Začít může kdokoli, kdykoli a kdekoli. Základní vybavení přijde na stokoruny, důležitá je hlavně chuť. Základních triků je zhruba dvacet, dalších dvacet je nástavbových," dodal Jakub Včeliš.

Moderní yoyování jde ruku v ruce s moderními technologiemi. Nejen co se kontaktů na sociálních sítích týká, ale i při výuce a názorných ukázkách. Instruktážních videí k jednotlivým trikům jsou na internetu stovky. Základní trik jako Sleeper se dá zvládnout i za pět minut.

LOŽISKO JE ZÁKLAD

A jak vlastně moderní yoyo vypadá? „Klasická podoba je dávno pryč. Současná jsou postavená na kuličkových ložiscích, která umožní až tisíc otáček za minutu. Jsou lehká, ovladatelná a dávají prostor pro kreativitu a tvůrčí přístup. To umožňuje pořádat turnaje, nabaluje se fanouškovská základna a už to běží," přiblížil Jakub Včeliš. Při soutěžích se nehodnotí jen triky samotné, ale i souhra s hudbou, výraz, kontakt s publikem. To vše tvoří výslednou známku.

SPOLEČNĚ TO JDE LÍP

„Hodně nás těší, že se podařilo vytvořit určitou základnu, na které lze stavět. A každý, kdo má zájem, je vítaný. Včelda yoyers team má přes 70 aktivních členů. Pravidelně se scházíme v trutnovském Středisku volného času, teď od června do září, kdy SVČ nefunguje, máme schůzky nad naší prodejnou v Bulharské ulici," podotkl pro případné zájemce Jakub Včeliš.