Minulý týden létal kolem Sněžky vrtulník, v obrovských bílých pytlích usazoval na turistický chodník od Růžohorek kameny a další stavební materiál, které by se tam jiným způsobem nemohly dostat. Byl to zřetelný důkaz, že startuje oprava jedné z hlavních cest na Sněžku. Při ní dojde k výměně materiálu na trase mezi stanicí lanovky Růžová hora a sedlem mezi Růžovou horou a Sněžkou.

Vrtulník zůstane kvůli nutné opravě v nejbližších dnech v hangáru, další převoz materiálu a stavební činnost výrazně ovlivní počasí. To je v Krkonoších nevyzpytatelné, v pondělí napadl na hřebenech první sněhový poprašek… I proto zatím zůstává turistická cesta dočasně přístupná, byť se návštěvníci hor musí připravit na skutečnost, že prochází staveništěm.

Na Sněžku se můžou vydat také lanovkou nebo směrem od Malé Úpy. Pokud se vypravíte na Sněžku od Luční boudy, musíte obkroužit trasu přes Polsko, nejprve po Jantarové cestě a následně po Cestě česko-polského přátelství ke Slezskému domu. Až do 30. září 2019 je totiž úplně uzavřen úsek mezi Luční boudou a bývalou Obří boudou, kde začaly práce na výměně dřevěného povalového chodníku přes Úpské rašeliniště.

„Poslední výměna chodníku proběhla před více než dvaceti lety. Přestože byl také s ohledem na zdejší náročné klimatické podmínky již tehdy zvolen jako materiál dub, jeho životnost se blíží ke konci,“ vysvětlil Radek Drahný, mluvčí Správy KRNAP.

Z plejády oprav, do kterých se národní park pustil, vyčnívá jako nejnáročnější frekventovaný turistický chodník mezi Růžovou horou a Sněžkou. „Dříve použité vápencové podloží bude odstraněno a nahrazeno nealkalickým materiálem, vhodným pro zdejší přírodu,“ upřesnil Drahný.

V úseku od sedla směrem k vrcholu Sněžky budou opraveny schody a štětování mezi nimi. „Chodník bude doštětován, aby pohyb po něm byl bezpečný a zejména pohodlný. Jenom tak se totiž množství turistů bude držet na vyznačené cestě a nebude si vyšlapávat chodníčky v jejím okolí. Takový jev je negativní a velmi ohrožující jedinečnou přírodu arkto-alpínské tundry Krkonoš,“ řekl.

Slavnostní otevření opraveného náměstí Míru ve Vrchlabí.
Vrchlabským náměstím Míru protéká voda z Labe