Za 125 milionů korun se v Žacléři zcela zásadně promění místo bývalého hornického učiliště, které po revoluci sloužilo jako turistická ubytovna. Město poskytlo nevyužívanou a zchátralou budovu kraji, který jednu část objektu zbourá, aby postavilo nový, a ve druhé provede rekonstrukci. Moderní zařízení pro seniory v Žacléři vznikne jako nová výrazná lůžková kapacita pro současný Domov důchodců v sousedních Lamperticích, který poskytuje ubytování 52 klientům. Ten bude v provozu dál. Domov důchodců funguje v Lamperticích již od roku 1905 a původně sloužil pro vysloužilé horníky. Hlavní centrála se přesune po dokončení výstavby v roce 2022 do Žacléře, kde vznikne i moderní kuchyň, prádelna a zázemí pro většinu personálu.

„Žacléřsko silně trpí nejhorším demografickým výhledem, v regionu se bude nejvíc stárnout. Nový objekt domova důchodců proto bude znamenat velkou pomoc,“ říká ředitel Domova důchodců Lampertice Viktor Selinger.

„Bude to velmi pěkné, nadstandardní zařízení pro seniory,“ očekává starosta Žacléře Aleš Vaníček razantní proměnu místa v blízkosti náměstí. Na realizaci se bude podílet také město Žacléř, které bude financovat venkovní úpravy a rekonstrukci zpevněných ploch.

Stoletá budova v Lamperticích

Domov důchodců v Lamperticích pokrývá i část Trutnovska a má klienty i ve vzdálenějších míst. „Velmi vyhledávanou bude odlehčovací služba, která je v současné době nejblíže ve Vrchlabí. Umožní lidem, kteří se starají o své příbuzné doma, umístit na krátkou dobu jejich rodinného příslušníka do domova důchodců například v době dovolené,“ vysvětluje ředitel.

Podle Viktora Selingera se plánuje rovněž rekonstrukce Domova důchodců v Lamperticích, který sídlí ve více než sto let staré budově.

O zakázku výstavby nového domova důchodců v Žacléři byl velký zájem, ucházelo se o ni sedm dodavatelů. S nejvýhodnější nabídkou uspěla trutnovská stavební společnost BAK, která v Trutnově vybudovala moderní Středisko volného času za 197 milionů korun, podílí se na velkém stavebním projektu v trutnovské nemocnici za 183 milionů nebo v červnu dokončila přestavbu trutnovského koupaliště za 74 milionů.