Dlaskův statek je součástí Muzea Českého ráje už od roku 1967. Nachází se asi 3 kilometry od Turnova v Dolánkách a v současné době je v něm stálá expozice lidového interiéru a podomácké výroby v oblasti Pojizeří.

Nová výstava s názvem Z jednoho kmene, která se na statku dnes otevírá veřejnosti, je věnována tradičním technologiím rukodělného zpracování přírodních materiálů dřeva a proutí. Podle ředitelky muzea Vladimíry Jakouběové bylo dřevo ve vesnicích v Pojizeří nejdůležitější surovinou po staletí. Člověk s ním přicházel do styku denně. Buď jako s výrobkem, surovinou nebo pracovním nástrojem. Dřeva byl všude dostatek, a tak se v celém regionu přirozeně rozvíjelo jeho zpracování. V souvislosti s tím se tak rozvíjela řemesla, která se dřevem pracovala.

Stálá expozice, která bude na Dlaskově statku zpřístupněna po celý rok, se proto možnostem zpracování dřeva věnuje. Seznamuje návštěvníky s dílem tesařů, sekerníků, truhlářů i řezbářů, košíkářů a dalších výrobců, pro které bylo dřevo lehce dostupným materiálem. Výstava bude jako vždy doplněna tématickým programem. S předstihem proběhnou na Dlaskově statku Velikonoce.

DLASKŮV STATEK v Dolánkách u Turnova.

„Už 19. dubna oslavíme Velikonoce na statku, na nichž tesař bude po celý den ukazovat, jak se tesá tradičním způsobem. Bude tam i ukázka práce řezbářů a výrobců lidových hraček," uvedla ředitelka.

Krásná práce se dřevem

Na výstavě Z jednoho kmene budou k vidění nejen hotové výrobky s jejich funkční i estetickou hodnotou, ale návštěvníci si budou moci prohlédnout i ukázky dovedností a řemeslného umu, díky kterým venkovští tvůrci vytvářeli z přírodních materiálů předměty nutné pro uchování života a rozvoj své existence.

„Snahou autorky expozice je demonstrovat v prostorách Dlaskova statku výrobní postupy, z nichž je patrná pozoruhodná zručnost a důvtip výrobců i souznění člověka s přírodou, díky čemuž vznikaly předměty užitečné, trvanlivé a krásné," řekla ředitelka muzea Českého ráje v Turnově Vladimíra Jakouběová.

Samostatná část expozice je pak věnována podomácké výrobě v Pojizeří, pro kterou byly nástroje a náčiní vyrobené ze dřeva nezbytné zpracování lnu a tkalcovství a podomáckému broušení drahých kamenů.

Tradiční lidová architektura

Dlaskův statek, který se nachází 3 km od Turnova (směr Železný Brod silnice E65, vlaková zastávka Turnov-Dolánky, pěšky od muzea cca 20 min.), je typickou ukázkou tradiční lidové architektury turnovského typu z konce 18. století. Původními majiteli statku byla rodina sedláků Dlasků, z nichž nejznámějším byl Josef Dlask, narozený v roce 1782. Tento „lidový písmák, dolánecký rychtář a novátorský hospodář" byl významnou postavou regionální historie.

Roubený Dlaskův statek s typickou pojizerskou skládanou lomenicí a pavlačí byl v roce 2010 prohlášen Ministerstvem kultury za národní kulturní památkou.

„Je to fenomén. Architektura skutečně dosahuje takových kvalit, že se považuje za jednu z nejkrásnějších a nejdokonaleji vytvořených v celé oblasti Čech a Moravy," uvedla Jakouběová.

Zmínila například práce tesařů podstávky, štíty domů a vyřezávané sloupky pavlačí. „Ta architektura je velice zdobná na rozdíl od jiných regionů," konstatovala. Pojizeří je podle ní také specifické výrobou malovaného nábytku. „Dílny, které tady působily v 19. století, zásobovaly i okolní oblasti," dodala ředitelka.

Při vchodu do usedlosti se nachází socha Panny Marie z roku 1784 a patrový roubený špýchar, který sem byl v šedesátých letech 20. století přenesen z Malého Rohozce.

Celý historický a architektonicky cenný areál je součástí národopisného oddělení Muzea Českého ráje v Turnově, které objekt v roce 1969 zpřístupnilo veřejnosti. V současné době se zde nachází stálá expozice lidového interiéru a podomácké výroby v oblasti Pojizeří, doplněná o krátkodobé tématické výstavy. Expozice se na statku mění přibližně každé dva roky. Ta předchozí byla věnována zvykům spojeným se svatebními obřady.

„Byl o ni poměrně velký zájem," řekla Jakouběová. Během jednoho roku si Dlaskův statek postavený v roce 1716 prohlédne kolem 20 tisíc lidí.

Dvůr ožívá při slavnostech

Dalším zajímavým prvkem historické usedlosti je dvůr obehnaný unikátní trámcovou hradbou, který ožívá několikrát do roka, zvláště o Velikonocích, posvícení nebo masopustu, zkrátka při tradičních lidových slavnostech, které na statek patří. Kromě Velikonoc (19. dubna) už je naplánována akce s názvem Od Letnic do svatého Jána, která se uskuteční 28. června, a Svatováclavské posvícení, které proběhne 27. září. Nejvíce vytížený je však statek v prosinci, kdy se tu slaví tradiční vánoční svátky spojené s výstavou Vánoce na statku.

„Dlaskův statek v Dolánkách je mimořádně působivou kulisou oživených lidových svátků, obřadů a obyčejů. K nim patří i pravidelná výstava Vánoce na statku. Každoročně obměňovaná témata jsou zárukou trvalého zájmu návštěvníků, řekla ředitelka Jakouběová.

Dlaskův statek dnes ožije po zimní pauze, kdy je veřejnosti normálně uzavřen. Klid na statku využili pracovníci muzea k instalaci nové výstavy, kterou mohou návštěvníci navštívit každý všední den kromě pondělí od 9 do 16 hodin. Využít přitom mohou sdruženého vstupného, které jim umožní prohlédnout si jak Dlaskův statek, tak i Muzeum Českého ráje v Turnově. Sdružené vstupné stojí 70 korun pro dospělého a 30 korun pro děti a studenty. Senioři zaplatí pouze 50 korun. Zakoupit je možné i rodinné vstupné, které zahrnuje 2 dospělé osoby a 2 děti od 6 do 15 let, a stojí 200 korun.

Pokud přijedete na Dlaskův statek na koloběžce od „Koloběžek Český ráj" a předložíte jejich poukaz, obdržíte slevu na vstupném 10 Kč .

NÁVŠTĚVNÍ DOBA

LEDEN zavřeno

ÚNOR zavřeno

Otevřeno pouze 15. 2. 2014, kdy se koná Masopust.

BŘEZEN zavřeno

DUBEN 9.00 16.00 hod.

KVĚTEN 9.00 16.00 hod.

ČERVEN 9.00 17.00 hod.

ČERVENEC 9.00 17.00 hod.

SRPEN 9.00 17.00 hod.

ZÁŘÍ 9.00 16.00 hod.

ŘÍJEN 9.00 16.00 hod.

LISTOPAD zavřeno

PROSINEC 9.00 16.00 hod.

V pondělí je Dlaskův statek stejně jako Muzeum Českého ráje v Turnově zavřené.