O post europoslanců se ucházejí lidé nejrůznějších profesí. Jsou mezi nimi lékaři, právníci, poslanci, starosta, elektromechanik, reklamní agentka i spisovatelka. Většina kandidátů, celkem 24, jsou muži. Nejvíce uchazečů je z Hradecka.

Nejznámějším jménem a jedním z největších favoritů je současný europoslanec Tomáš Zdechovský (39), který opět kandiduje za KDU-ČSL. Podle hodnocení odborníků patří v europarlamentu k nejpracovitějším českým poslancům.

Dalším známým politikem, který má zájem o působení v europarlamentu, je poslanec za KSČM a krajský zastupitel Zdeněk Ondráček (49). Známé je i jméno lékaře Vladimíra Drymla (67) z Vrchlabí, který by se rád opět vrátil do politiky. V minulosti působil jako senátor za ČSSD a SPOZ, nyní kandiduje za uskupení Česká suverenita.

Na kandidátkách jsou i další lékaři: Miroslav Havrda (55), zakladatel podiatrie v ČR, kterého mají na kandidátce Svobodní + RČ, a přednosta hradecké porodnické a gynekologické kliniky Jiří Špaček (62), který se o vstup do europarlamentu uchází za hnutí Vědci.

Z vědeckého prostředí do politiky přichází i děkanka Filosofické fakulty UHK Pavlína Springerová (42) za STAN.

Další ženou, která by se ráda stala europoslankyní, je Ivana Schubert Dickfeld (47) z Trutnovska, která kandiduje za SPD a v rubrice povolání uvádí: spisovatelka.

Věkové rozpětí kandidátů je široké. Nejstaršímu je přes 70 let, nejmladší je 21letá studentka Sabina Sejkorová z Kvasin, na niž vsadilo hnutí NE-VOLIM.cz. „Chci zajistit celoevropskou slevu na cestování pro studenty a věnovat se boji proti suchu,“ uvedla studentka na otázku v projektu Programy do voleb.

Volby do europarlamentu se v ČR konají 24. a 25. května. Volí se poměrným systémem. V Česku strana uspěje, pokud získá více než pět procent hlasů.