Dnes má však židovský stát zhruba 75 národních parků a více než 250 přírodních rezervací. Z návštěvy chráněných území a ze setkání s představiteli ochranářských organizací v Izraeli informuje trutnovský poslanec a člen Rady Agentury ochrany přírody a krajiny ČR Robin Böhnisch.
Národní parky
Jedním z izraelských národních parků je okolí hradeb Starého Města a ruiny Davidova Jeruzaléma východně pod známou mešitou Al Aksá. Už z toho je patrné, že národní park v Izraeli a v Česku není jedno a totéž. Zatímco čtyři české národní parky chrání hlavně unikátní přírodu a krajinu více či méně ovlivněnou člověkem, národní parky ve Svaté zemi pečují především o významná historická místa. Přičemž okolní příroda, třeba dodat, že často velmi cenná sama o sobě, je jen příjemný bonus. Pro ochranu přírodních divů jsou v Izraeli zřizovány především přírodní rezervace. O oba typy chráněných území se stará státní organizace zvaná Israeli Nature and Parks Authority (INPA).
Jeruzalém, respektive jeho západní část, je od roku 1949 hlavním městem Izraele. Jeho východní Staré Město, jehož okolí bylo později vyhlášeno národním parkem, obsadil židovský stát v roce 1967. Izraelci o nedělitelnosti svého hlavního města přijali později zákon, mezinárodní společenství tento krok ale dodnes oficiálně nepřijalo. V každém případě ale Izrael o Staré Město pečuje, nedávno došlo k rekonstrukci hradeb na východní arabské straně, revitalizace se dočkalo i údolí Kidron, oddělující Staré Město od Olivové hory. Olivovníky, které na Blízkém východě zdomácněly někdy před 6 tisíci lety, jsou tu předmětem zákonné ochrany spolu s rohovníky, známými karobovými stromy.
Robin Böhnisch