K dispozici jsou návštěvníkům toalety, pitná voda (na jihu chlazená), obchod se suvenýry i místa na pikniky a grilování, kterým jsou Izraelci naprosto posedlí. O přírodě Svaté země píše místopředseda sněmovního výboru pro životní prostředí Robin Böhnisch.

Izraelská Sněžka měří 2224 m n.m.

Golanské výšiny jsou nejmladší součástí moderního Izraele.  Židovský stát se sem vrátil po dvou tisících letech v roce 1967 a zamotal tak hlavu mezinárodnímu společenství. Územní zisky musel obhájit ještě v roce 1973 a částečně ještě v roce 1974. Postupně se z Golanských výšin stala nejvýznamnější vinařská a ovocnářská oblast v Izraeli.

Od roku 1974 na Golanech vznikala i řada národních parků a rezervací.

Nejvýše položenou izraelskou rezervací je Chermon. Stejnojmenná hora, vysoká 2814 metrů, je nejvyšší v Izraeli. Běžný smrtelník se ale dostane pouze na vrcholek Šlagim, což by se dalo jen s malými výtkami přeložit jako Sněžka. Izraelská Sněžka měří 2224 metrů. Protože je celá hora vojenskou zónou, dá se s výjimkou zimních měsíců, kdy je hora jediným izraelským lyžařským střediskem, pohybovat po vrcholu jen velmi omezeně. Občas je ale možné využít exkurze Společnosti pro ochranu přírody v Izraeli (SPNI), která po dohodě s armádou pořádá výpravy za vzácnou alpínskou flórou i do jinak uzavřených částí vrcholových partií. Je možné spatřit nejen rostliny, z nichž některé nerostou nikde jinde na světě, ale i jinak přísně střežená vojenská zařízení.

Přejít, přebrodit, přeplavat

Na úpatí Chermonu se rodí jedna z nejslavnějších řek na světě. Jordán vzniká splynutím čtyř svých nejdůležitějších zdrojnic. Na izraelském území pramení Banjás a Dan, Senir a Adžůn přitékají z Libanonu. Pokud bychom hledali ten jeden hlavní pramen Jordánu, byl by to pravděpodobně Dan, který je zároveň nejvydatnějším pramenem na Blízkém východě. Všechny prameny Jordánu byly vyhlášeny za přírodní rezervace. A také řada dalších potoků a potůčků.

Jednání s generálním ředitelem Izraelské správy přírody a parků Shaulem Goldsteinem se odehrálo v potoce. Nejprve po kolena ve vodě, pak po pás ve vodě a nakonec po krk ve vodě. Rezervace Majrase je jediný ekotop říční delty v Izraeli, a tak je třeba se pochlubit. To, co je u nás samozřejmostí, se tu chrání jako národní poklad. Možná je to dobrý příklad toho, jak bychom se měli k našim „obyčejným" potokům chovat my u nás.

Robin Böhnisch

Z Krkonoš do Svaté země 3.