Izrael se v tomto ohledu dá jen těžko označit za vzor úsporné a ekologicky uvažující společnosti. Náročný životní standard Izraelci alespoň vyvažují účinnou ochranou svého přírodního dědictví. O rezervacích a parcích v Izraeli informuje Robin Böhnisch ze sněmovního výboru pro životní prostředí.

Tam, kde ční červený kamení

Že není nutné všude naplňovat ideu původních sionistů o zúrodňování pouště a že poušť má smysl chránit pro ni samou, je zřejmě nejpatrněji vidět v přírodní rezervaci a zároveň geologickém parku Timna na jihu Izraele v Negevu. Různě zbarvené hory obklopující prostor někdejších měděných dolů využívaných starými Egypťany 1200 let před naším letopočtem tu doplňují spektakulární skalní útvary, skalní hřiby a oblouky. I ty mají díky různě přimíseným minerálům nejrůznější barvy od bílé, žluté, zelené až po sytě červenou. Na rozdíl od podobného údolí Rum naproti v Jordánsku, si doly v Timně může návštěvník projít či projet sám bez průvodce a zdržet se smí i na noc. Požadavek je jediný, ohleduplnost k přírodě.

Země u dvou oceánů

V nejjižnějším cípu Izraele, obklopeno horami přírodní rezervace Eilatské hory, leží rudomořské letovisko Eilat. Vzniklo v roce 1949 jako reakce na potřebu mladého státu mít námořní spojení s jižní a východní Asií. Pár kilometrů izraelského pobřeží Indického oceánu je vtěsnáno mezi jordánskou Akabu a egyptskou Tabu.

Největším přírodním lákadlem Eilatu nejsou ani tak žulové hory Arabsko núbíjského masívu, ale přírodní rezervace Korálová pláž. 1200 metrů dlouhý a neobyčejně bohatý korálový útes, za jakým jezdí většina českých potápěčů do jižněji položených egyptských center na Sinajském poloostrově.

Izrael má s Jordánskem i Egyptem mírovou smlouvu, která zahraničním turistům i samotným Izraelcům umožňuje přeshraniční cestování. Události v Egyptě i rakety, které odtud dopadaly i v těchto dnech do okolí Eilatu, na tom prozatím nic nezměnily.

Příroda nezná hranice a čára na mapě by neměla bránit ani její ochraně a poznávání. V Izraeli je co chránit i co poznávat, konečně k tomu začínají sloužit stále hustější turistické trasy s barevným značením, inspirované českým modelem. Je to naše další užitečná stopa ve Svaté zemi.

Robin Böhnisch

Z Krkonoš do Svaté země 5.