VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z národního parku zmizí ohňostroje a petardy

Strážné - Silvestr se bude slavit na území Krkonošského národního parku poprvé bez ohňostrojů a pyrotechniky.

7.12.2017
SDÍLEJ:

ZÁKAZ OHŇOSTROJŮ a pyrotechniky platí od letošního roku. Měst a horských středisek se však nedotkne.Foto: Miloš Šálek

Území horských středisek Špindlerova Mlýna či Pece pod Sněžkou se to nedotkne, ovšem pro všechny objekty, které leží přímo na území národního parku, platí letos poprvé zákaz provádění ohňostrojů a používání zábavní pyrotechniky. Je součástí novely zákona o ochraně přírody a krajiny. Za jeho porušení hrozí pokuta až 10 tisíc korun a správní řízení.

Výjimku dostaly obce Malá Úpa a Strážné, které se nacházejí na území národního parku. Objektů v ochranném pásmu KRNAP se zákon netýká. „S ohledem na skutečnost, že centra turistického ruchu jsou většinou v ochranném pásmu a pouze obce Malá Úpa a Strážné mají celé katastry v národním parku, Správa KRNAP považuje za účelné povolit výjimku z uvedeného zákazu pro dobu, kdy je zábavní pyrotechnika tradičně a široce využívána,“ uvedl Radek Drahný, mluvčí Správy KRNAP. Výjimka pro zastavěná území Strážného a Malé Úpy je platná od 15. hodiny 31. prosince do 6. hodiny ranní 1. ledna.

„Přišlo nám fér, aby se zákaz netýkal i těchto dvou obcí, stejně jako těch, které jsou v ochranném pásmu,“ řekl Radek Drahný ze Správy KRNAP. „Zákaz by platil i pro centrální části obcí, proto jsme se starostou Malé Úpy zjišťovali, jak to bude hlavně během Silvestra, kdy se tady nachází až dva tisíce lidí. My, ani Malá Úpa, nemáme městskou policii a nebylo by v našich silách hlídat všechny objekty,“ upozornil starosta Strážného Tomáš Grégr.

„Pyrotechnika se používá na Silvestra hodně. Bylo by nereálné zamezit, aby striktně všichni hosté, kteří přijedou do Strážného, zákaz dodržovali. Vždycky by se našli někteří, jež by zákon porušovali,“ připustil starosta Strážného. Výjimka neplatí pro celý katastr obce, pouze pro jeho centrální část. „Pro rekreační objekty, které se nacházejí na hřebenech, zákaz zůstává v platnosti,“ potvrdil Grégr.

„Boudařům nabízíme umístění tématických plakátů, upozorňujících na zákaz používání pyrotechniky. Obávají se ovšem, že ten, kdo by mohl porušovat zákon, jsou jejich klienti. Věříme, že k tomu docházet nebude a návštěvníci hor uchovají národní park jako místo klidu,“ poznamenal mluvčí Správy KRNAP.

„Ohňostroje neděláme vůbec, ani je neplánujeme. Jsme v první zóně, u nás vystřelí leda tak zátka od šampaňského. Máme připravený program uvnitř s houslistkou,“ vyjádřila se majitelka Luční boudy Klára Sovová a doplnila: „Více než zákaz ohňostrojů a pyrotechniky, které se obzvláště do první zóny národního parku nehodí, mi vadí některá jiná nepřiměřeně tvrdá nařízení. Například kvůli sběru borůvek nebo v souvislosti s administrativou.“

Starosta Strážného vnímá zákaz pyrotechniky jako správnou věc. „Kvůli ochraně přírody a zvěře je jednoznačně dobře, že novela zákona vznikla,“ řekl Tomáš Grégr. „Argumenty k zákazu zábavní pyrotechniky se hledají snadno. Principy ochrany přírody a hodnoty divočiny jsou povýšené několikahodinovému silvestrovskému řádění,“ zdůraznil Radek Drahný.

Rovněž vypouštění létajících lampionů štěstí nově zakazuje zákon o ochraně přírody a krajiny, a to na celém území národního parku, s výjimkou zastavěných území a zastavitelných ploch. „Důvodem je zejména šíření odpadu a riziko vzniku požárů,“ vysvětlil mluvčí Správy KRNAP. „Apelujeme na návštěvníky i místní obyvatele, aby zábavní pyrotechniku vůbec nepoužívali. Pokud chcete slavit advent, Vánoce či Silvestra v Krkonoších, nevozte s sebou žádné petardy. Nebudete nikoho rušit, neporušíte zákon a ještě ušetříte,“ vyzval veřejnost Radek Drahný.

Autor: Jan Braun

7.12.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Basketbalistky Trutnova prohrály v Mladé Boleslavi

Ilustrační foto

„Lvice“ podle předpokladů, Lokomotivu postihl kolaps

FOTO: Řemeslníci se opět předvedli

Turnov - Dva dny žil Turnov oblíbenými Vánočními řemeslnickými trhy, které skončily v sobotu podvečer.

Polívková si připadá jako paní starostová, Vašut lyžoval závodně

Špindlerův Mlýn - Hlavní role ve filmu Špindl, který se natáčel v únoru a březnu v horském středisku, patří Anně Polívkové. Společně s dvěma sestrami vyrazí vstříc milostným dobrodružstvím do Krkonoš.

„Konečně přijelo áčko,“ užíval si Jakub Kohák zasněžený Špindl

Špindlerův Mlýn /FOTO, VIDEO, ROZHOVOR/ - Známý showman Jakub Kohák se objevil v sobotu ve Špindlerově Mlýně při slavnostním otevírání lyžařské sezony.

Dvůr v derby obrat nedotáhl. Rozhodl Svoboda

Trutnovsko - Podkrkonošský šlágr přinesl vyrovnanou bitvu, kterou gólově vyřešil druhý trutnovský útok.¶

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT