Říká se to už desítky let: Češi jsou národ chalupářů. Nemožnost cestovat za socialismu a život v panelákových bytech lidi často přivedl na myšlenku pořídit si chalupu za městem, chatu u vody nebo chatku v zahrádkářské kolonii. Objekt v dezolátním stavu, který pak zlaté české ručičky léta oživovaly, se v sedmdesátých a osmdesátých letech dal pořídit na pár desítek tisíc (zhruba za cenu nové škodovky). Mnoho majitelů se takzvaně na důchod do svých chalup odstěhovalo, zahrádkářské kolonie kvetou a žijí v celém kraji - včetně velkých měst. Trh se však mezitím dramaticky změnil. Po vlastním rekreačním bydlení v přírodě sice stále mnoho lidí touží, ale jeho koupě je reálná jen pro zlomek z nich. Stojí miliony a jeho ceny v podstatě kopírují ceny nových bytů v lokalitě.

Krakonoš přichází za ministrem životního prostředí.
Černý scénář je odvrácen, Krkonoše zůstávají otevřené

Stejně jako u nemovitostí k trvalému bydlení platí, že nejdražší na ní je místo: dobrá adresa, skvělý výhled. Krkonošské chalupy jsou tak v tomto ohledu tím nejdražším, co v České republice lze pořídit – matematický průměr 3 816 333 korun nabízí podle vývěsek realitních kanceláří jak vybydlený domeček se suchým záchodem za milion, tak luxusně rekonstruovanou rozlehlou roubenku za milionů osm. Cenám krkonošských chalup z druhého místa jen chabě konkuruje Šumava, kde průměr cen rekreačních objektů lehce přesahuje cenu půl druhého milionu.

Investiční chalupa

Malebná příroda nejvyšších českých hor se tak proměňuje v místo, kam se vyplatí investovat peníze. Zájem soukromých investorů zažívají také Orlické hory a Český ráj. Právě tady vlastní dům i rodina Novotných z Hradce Králové. Nekoupila ho. „Dům postavil těsně před druhou světovou válkou můj prapradědeček, a dům se v rodině dědí,“ říká sedmadvacetiletý Tomáš. Přestože Novotných dům v Českém ráji by mohl být splněným snem leckterého investora, není na prodej. „Je to po generace rodinné stříbro, je v něm spousta práce a vzpomínek,“ vysvětluje Tomáš, který „na chalupě“ v překrásném koutě Českého ráje spolu s rodiči často tráví víkendy a dovolené – a to prací. „Od dubna do podzimu je potřeba sekat trávu, kterou nestihnou spást ovečky, prořezávat stromy, sklízet ovoce, udržovat a opravovat dům, který už něco pamatuje. To chce opravdu hodně času,“ dodává. Respekt k místu a generacím předků u Novotných nepřevážila žádná nabídka.

Socha nosorožce Súdána v kruhové křižovatce ve Dvoře Králové nad Labem.
Nosorožec vypadá ostře až naštvaně. Schválně, tvrdí autoři