Rovnou dvě ceny si odnesla čtrnáctiletá žačka trutnovské ZŠ V Domcích Zuzana Kopecká, a to v kategorii Pomoc starším lidem a v kategorii Pomoc n@ netu.

Zuzana svými pravidelnými návštěvami zpříjemňovala svému dědečkovi pobyt v nemocnici a věří, že díky tomu byl dědeček déle naživu. Ve virtuálním světě naopak pomohla své sestřenici, která se stala obětí kyberšikany. Zuzana ji přesvědčila, aby se svěřila rodičům s tím, že ji na sociální síti vydírá mladík, který vytvořil její falešné nahé fotokoláže. Díky zásahu rodičů a následně policie byl dopaden muž, který prostřednictvím falešného profilu již v minulosti vydíral dalších pět dívek.

„Letošní příběhy dětí přihlášené do Dětského činu roku spojuje odvaha, velké srdce a touha předávat pozitivní energii ostatním," říká Markéta Minaříková, předsedkyně Nadačního fondu Dětský čin roku a marketingová ředitelka společnosti Whirlpool pro ČR a S. „Děti jsou ve své pomoci ostatním velmi bezprostřední a těší je, když mohou udělat dobrý skutek. Některé příběhy rovněž překvapí vysokou morální vyzrálostí svých autorů," dodává.

Děti, které by mohly být příkladem nejen pro své vrstevníky, ale též pro dospělé, během roku posílaly své příběhy plné odvahy a dobré vůle do celkem sedmi soutěžních kategorií. Kromě hlavních cen pak porota udělila ještě tři ceny speciální. Při slavnostním vyhlašování je podpořili patroni jednotlivých kategorií z řad populárních osobností jako například Jitka Čvančarová, Jan Révai, Zora Jandová, Jiří Ježek a další. Důstojným místem pro ocenění těchto významných dětských činů se stala již tradičně Brožíkova síň na Staroměstské radnici v Praze. 

Sestřenka: vítězný příběh Zuzany Kopecké
Mám sestřenku Kačku a bývala jsem u ní dost často, ale více si píšeme na facebooku. Jednou, když jsem u ní zase byla, jí napsal podle fotky docela pěknej kluk, a tak si spolu nějaký čas psali. Psali si krásné věci jako dva zamilovaní, ale jednou jí poslal svou fotku, kde byl nahý ve vaně a chtěl, aby mu poslala svoji, taky nahou. Sestřenka se mi svěřila a já jí napsala, ať to nedělá. Ale bylo hůř, ten kluk jí poslal fotku počítačově upravenou, její obličej si stáhl z jejího profilu na FB k cizímu nahému tělu a poslal jí to. A pak začalo vydírání, na mou radu mu sestřenka stále nic neposílala, ale on začal vyhrožovat, že když svou fotku nepošle, že upravenou fotku dá na veřejnost. To se sestřenka lekla a poslala mu svou fotku v plavkách, ale on zveřejnil stejně tu upravenou. Sestřenka se sesypala a hned mi přes facebook všechno napsala. Já jsem jí napsala, ať se nestydí a všechno řekne rodičům a ať jdou na policii, ale ona se bála a nechtěla. Tak jsem jí vysvětlila, že to je kyberšikana, všechno o kyberšikaně jsem jí stáhla z internetu a poslala jí to, radila jsem jí, co mu má odepsat, ale nakonec jsem ji stejně donutila, aby šla za rodiči. A dopadlo to, jak jsem si myslela. Rodiče celou věc okamžitě nahlásili na policii, kde po čase zjistili, že je jeho profil na facebooku falešný a že to je dospělý muž a prý moje sestřenka nebyla jediná, kterou vydíral, děvčat bylo již předtím pět. Sestřence v té době bylo 16 a já 11 letá holka jsem jí radila a donutila přes facebook, aby to vše řekla rodičům. Jsem za to ráda a ona se poučila a už stejnou chybu dodnes neudělala.