Lyžařský areál leží na rozlehlých stráních Hořenska a nachází se zde celkem 5 lyžařských vleků. Sněhová socha stojí u stanice vleku Poma v dolní čtvrtině sjezdovky nad hlavní kasou.

Vládce hor už střeží lyžařský areál

"Žasnu, jak rychle se šíří informace po celém Libereckém kraji. Náš Krakonoš je unikátní tím, že je oboustranný a tak dokonale střeží náš areál," řekla Hana Růžičková, starostka obce Paseky nad Jizerou Autorem Krakonoše s dvojí tváří, je pan Vladimír Jindřišek z Rokytnice nad Jizerou.

Nového Krakonoše v Pasekách n. J. vítá i náměstkyně hejtmana Libereckého kraje Hana Maierová. "Každá drobnost, která potěší místní občany a také přivede návštěvníky do jednotlivých regionů Libereckého kraje, je dobrá pro cestovní ruch," pochválila náměstkyně iniciativu lidí žijících v kraji "zapadlých vlastenců".

Na jilemnickém náměstí stavěl dosud obřího sněhového Krakonoše Josef Dufek. Třináctka v letopočtu se pro pána hor v Jilemnici stala osudným číslem.

Na jilemnickou sochu je už pozdě

Nedostatek sněhu a nevyzpytatelné teploty jeho vznik znemožnily. Sklíčený je z toho sám autor i návštěvníci horského městečka. Pro ně je totiž sněhový Krakonoš více než stoletou tradicí. „Neumím si představit, odkud bychom sníh vzali. Na polích ho leží pár centimetrů a ten v ulicích se použít nedá, je špinavý, plný soli a znečištěný," vysvětlil Josef Dufek.

Ani současný příval sněhu z uplynulých dní tvůrce nepřesvědčil. „Je předjaří a nemá smysl stavět něco, co za týden roztaje. teploty jsou nestálé," zdůraznil.

Krakonošovi to však sluší i v Pasekách nad Jizerou. Obec je známa Památníkem zapadlých vlastenců, který vznikl v roce 1958 zásluhou nadšené dobrovolné práce paseckých občanů a díky ochotným dárcům vzácných rodinných památek z mnoha chalup. Především z pozůstalosti národních buditelů, kantora Josefa Šimůnka a preceptora Věnceslava Metelky. Název dostal podle románu realistického spisovatele Karla Václava Raise, který zpracoval obraz života v Pasekách a okolí v období národního obrození a dal mu název Zapadlí vlastenci. Inspiraci k románu našel v zápiscích paseckého písmáka Věnceslava Metelky.

V roce 1975 dostal památník nové výtvarné řešení a literární scénář, který vypracoval Jaromír Jech, autor studií Metelkových rukopisných pozůstalostí.

Paseky nabízejí mnoho zajímavého

Památník je věnován živému odkazu písmáka Věnceslava Metelky a spisovatele Karla Václava Raise, současně však připomíná historii a život české horské obce, hospodářství, řemesla, ruční tkalcovství a kulturní odkaz na divadelní a především hudební tradici.

Expozice Krkonošská houslařská škola představuje Metelku jako zakladatele houslařské školy a Paseky jako kolébku houslařství. Bohatá sbírka hudebních nástrojů vede od zakladatele školy až po žijící houslaře z rodů Pilařů a Špidlenů.

Památník zapadlých vlastenců je zbudován v prostorách farní budovy, která byla postavena současně s kostelem v letech 1778 až 1779 jako obydlí pro duchovního správce. K původní přízemní stavbě bylo v roce 1890 přistaveno poschodí. Od roku 1981 je Památník zapadlých vlastenců v péči Správy Krkonošského národního parku jako Krkonošské muzeum.

(jl, jm)