V konkurenci účastníků z dalších 11 evropských zemí obec obsadila druhé místo. Vyhlášení výsledků proběhlo v Itálii o víkendu. „Je to obrovský úspěch jak pro obec, tak i Liberecký kraj, který si toho velmi cení, tak i pro samotnou naši zemi. Navázali jsme na úspěchy českých obcí z minulých ročníků soutěže,“ poznamenal studenecký starosta Jiří Ulvr. Za druhé místo si z Itálie kromě diplomů odvezl osmikilogramovou stříbrnou plaketu.

Životnímu prostředí se zdejší radnice věnuje dlouhodobě a do péče o zeleň se snaží zapojit co nejvíce občanů. „V posledních třech letech na tyto účely vyčleňujeme nemalé finanční prostředky z rozpočtu. Největší investicí pak bylo vytvoření naučné stezky a arboreta u základní školy,“ vysvětlil Jiří Ulvr.

Zelenou stuhu za péči o zeleň a životní prostředí získal Studenec v loňském ročníku krajské soutěže Vesnice roku. Následně vyhrál i celostátní kolo a využil nabídky zúčastnit se soutěže Evropská kvetoucí sídla. Evropští komisaři obec navštívili a hodnotili životní prostředí v půlce července. Nejvíce je zaujala právě naučná stezka a zájem dětí o enviromentální výchovu. Do soutěže Entente Florale Europe se letos ve všech kolech zapojilo dohromady 24 tisíc venkovských sídel.

Po zisku Zelené stuhy za péči o životní prostředí si obec Studenec připsala další úspěch, tentokrát se prosadila i na mezinárodním poli. V evropské soutěži Entente Florale Europe obsadila druhou příčku. Starosta Jiří Ulvr převzal osm kilogramů vážící stříbrnou plaketu.