„Papír jsme brali do konce roku zadarmo, teď už vůbec,“ řekli nám v provozovně Steff Recycling v Horské ulici. Prostě se to nevyplatí. Vykupují jen kovy.
Současná doba sběru nepřeje
Posledním, kdo byl ochotný platit za tříděný papír, byl Stanislav Mösner z výkupny na promenádě u řeky Úpy. A činil tak ještě nedávno. Ale i on už zavřel, i když jen dočasně. Výkupní ceny však byly velmi nízké. Za kilo novin 30 haléřů, za křídové časopisy 20, za nekřídové reklamní letáky 10. Kdo chtěl stokorunu, musel tak dovézt 300 kilo až tunu papíru. A to se opravdu chce málokomu.
A co je příčinou? „Skoro polovina sběru se vyvážela do Asie, zejména Číny a Indie. Ty teď neberou a tak jsou problémy,“ říká Mösner. „Jsem tu už 9 let, ale teď už to vážně nejde dál. Když naplním kontejner, který má tak do tří tun, vydělám následným prodejem asi 600 korun. To se fakt nevyplatí. A bída je to i s barevnými kovy. Byly doby, kdy šla měď za 150 korun za kilo. Teď je to něco přes 50,“ dodává. Jak to bude dál, si netroufá odhadnout. Určitě tahle situace není napořád. „Ale kdo dokáže odhadnout, jak dlouho to bude trvat?“ dodává Mösner.
„Myslím, že je to přechodný stav. Krize zasáhla samozřejmě i tohle odvětví, ale to se určitě zlepší. Navíc stát si nemůže dovolit pustit dobře rozjetý a již zavedený systém třídění druhotných surovin,“ říká k situaci Jan Balcar, místopředseda krajských Zelených.
Jedním z mála měst, kde zdarma berou papír, je Úpice. „Od místních obyvatel skutečně nic nechceme a školám, těm ještě nějaké peníze dáme. To je investice do naší budoucnosti,“ říká Zdeněk Jirouch z Technických služeb. A jak je to tedy s odbytem? „Zatím s tím nemáme žádný vážnější problém. Několik sběren, kam jsme vozili, sice zkrachovalo, ale i tak odbyt stále máme. Akorát se nám prodlužují dojezdové vzdálenosti,“ potvrdil Jirouch. Situace Technických služeb, spadajících pod město, je ale výrazně odlišná od pozice soukromých subjektů.