„Každé případné stěhování školy by bylo krokem k její postupné likvidaci. Navíc by to stálo skoro tolik peněz, jako kdybychom postavili školu novou,“ zdůraznil Přemysl Sobotka . „Budu se o chystané reformě bavit s jednotlivými zastupiteli. Měli by si, než rozhodnou, všechny školy obejít. Tak razantní zásah do sítě škol, který nyní kraj chystá, by se neměl dělat ve spěchu,“ dodal.

Ve hře je několik variant, co bude s textilní školou. Podle první by se měla přestěhovat do gastronomické školy na Králově Háji, tam se ale všech 90 textilních strojů, včetně historických, nemá šanci vejít.

„Se střední školou spolupracujeme. Připravujeme například vývoj tkanin ze speciálních vláken a k tomu chceme využít právě strojů, které má škola. Střední textilní škola by měla ve městě zůstat, je nenahraditelná,“ uvedla Dana Křemenáková, vedoucí katedry textilních technologií Technické univerzity v Liberci s tím, že univerzita chystá například vývoj tkaných textilií i materiálů pro outdoorové oblečení, a ten si jinde než na strojích střední textilky nemá možnost vyzkoušet. Na to, že odborně vyškolené lidi potřebují i sami podnikatelé v textilním průmyslu, upozornil Václav Řezáč.

Podnikatel Václav Řezáč upozornil na to, že poté, co Čína ovládla textilní trh, pokouší se vyšroubovat ceny na světovou úroveň. A zde se podle něj otevírá prostor pro tuzemské podnikatele. „Chceme, aby škola zůstala zachována, a to bez odborně vyškolených lidí nepůjde,“ podotkl podnikatel.

Střední textilní školu navštěvuje nyní 260 studentů. Podle ředitelky Vilmy Hrudové do budoucna ústav plánuje spolu s úřadem práce zavést třeba rekvalifikační kurzy a vzdělávání dospělých.