Správa KPN nyní uvedla do provozu webové rozhraní a mobilní aplikaci na adrese https://kpn.eparki.pl/, kde je možné zaplatit platební kartou nebo bankovním převodem. Vychází vstříc zahraničním turistům, přicházejícím i z české strany hor, kteří mají také povinnost zaplatit a přitom neprocházejí pokladnami v polském podhůří.

Stránka obsahuje pro lepší srozumitelnost českou jazykovou mutaci reprezentovanou českou vlaječkou. Objednanou vstupenku obdrží návštěvník e-mailem. Při pobytu v polském parku je třeba mít ji neustále při sobě, elektronicky v mobilu nebo vytisknutou. Poplatku za vstup jsou zproštěny děti do 7 let a účastníci výukových programů vedených polskou Správou KPN. Poloviční cenu uhradí starobní a invalidní důchodci, postižení, žáci a studenti, stejně jako vojáci z povolání.

Štěrbova vila na přehradě Les Království
Štěrbovi z vily řídili stavbu přehrady. Teď tu zahraje Dusilová i Deczi

Na povinnost platit vstupné za vstup do KPN nově upozorňují i informační tabule umístěné na křižovatkách poblíž státní hranice. „Chápeme složitost situace, když turisté přicházejí do KPN z českého území a nemají možnost vstupné zaplatit na pokladnách, které jsou umístěny na vstupech do parku,“ uvedl Michał Makowski ze Správy KPN. „Proto jsme vytvořili možnost zakoupit vstupenku elektronicky na dálku. Strážci parku mají pravomoc tyto vstupenky kontrolovat. Turisty bez vstupenky ale pokutovat nebudeme. Není naším cílem pokutovat neukázněné návštěvníky, ale motivovat je k odpovědnému a férovému jednání. Je to věcí každého jednotlivce, zda zaplacením vstupného ocení krásy národního parku, které uvidí. Je samozřejmě možné, aby si turista vstupenku zpětně zakoupil na pokladně nebo přes danou internetovou stránku,“ doplnil Makowski.

Na českém území Krkonošského národního parku se vstupné neplatí. Přestože jsou Krkonoše jedno pohoří, tak v této otázce je na obou stranách hranice rozdílná legislativa, ze které pramení i rozdílný přístup ke vstupnému. Turisté nemusí platit vstupné na pohraniční Cestě česko-polského přátelství a na Sněžce, kde se předpokládá krátké přecházení z českého na polské území.