Vedle tuzemských skupin se při něm představí v Trutnově kapely z USA, Kanady, Jamajky, Velké Británie, Španělska, Itálie, Norska, ale také dívčí punkové skupiny z Číny a Jižní Koreje. Největšími hvězdami jsou legendární skotští The Exploited, kteří vystoupí na Bojišti v sobotu před půlnocí.

V Trutnově začal ve čtvrtek 27. července punkový festival Pod Parou. | Video: Jan Bartoš

Festival organizují členové kapely N.V.Ú. (Nepřichází v úvahu) z Moravské Třebové. V Trutnově pořádají punkový festival podruhé poté, co se pod Krkonoše přesunuli v roce 2022 z moravského Vyškova.

„Byl to správný krok. Bojiště je úžasný festivalový areál, zatímco na letišti ve Vyškově jsme každý rok museli stavět festivalové městečko doslova na zelené louce,“ uvedl jeden z organizátorů Aleš Navrátil, zpěvák punkrockové kapely N.V.Ú.

Vstupenky na celý festival stojí na místě 1800 Kč. Na pátek 28. července stojí vstupenka 800 Kč, na sobotu 29. července 900 Kč. Účastníci mají k dispozici pro přenocování ve stanech festivalový kemp, cena za parkování na tři dny je 500 Kč pro osobní auto, 700 Kč pro karavan či dodávku. Za osobu a stan se nic neplatí.

Festival Pod Parou je charakteristický svým zaměřením na punk, punkrock, hardcore, ska, rockabilly a rock'n'roll. V České republice a střední Evropě patří mezi jedinečné záležitosti.

V Trutnově začal ve čtvrtek 27. července punkový festival Pod Parou. | Video: Jan Bartoš

Kořeny festivalu spadají do roku 2003, kdy začínal jako dvoudenní v Moravské Třebové v areálu Na Křížovém vrchu, kde setrval dva roky a představily se na něm špičky tehdejší punkrockové scény. V dalších letech kvůli nedostatečné kapacitě vystřídal další tři různá místa v Moravské Třebové. Při 12. ročníku v lokalitě Pod Hřebčem se nad areálem stáhla mračna. Vydatný déšť se negativně projevil především na konci festivalu, kdy těžká technika zanechala v areálu viditelné stopy. Výsledkem toho byl přesun festivalu do nového areálu, poprvé mimo hranice města Moravská Třebová a jeho okolí.

Třináctý ročník se uskutečnil ve Vyškově na letišti Marchanice, které je vyhlášeno přírodní památkou a evropsky významnou lokalitou. Tam vydržel festival Pod Parou šest let, až do roku 2020. Pandemie covidu-19 citelně zasáhla 18. ročník a znemožnila účinkování kapel ze zahraničí. Festival skončil v obrovské finanční ztrátě a z důvodu omezení a restrikcí v době pandemie se v následujícím roce 2021 neuskutečnil. V loňském roce se přesunul do Trutnova. Letos se tam sjeli pankáči podruhé.