Volby, které skončí v sobotu ve 14 hodin, si nechtějí nechat ujít místní ani třeba návštěvníci hor. „Je jich hodně, hlavně lyžařů. Minule přišlo 200 lidí s volebním průkazem a 187 místních," informoval například Michal Berger z volebního okrsku Pec pod Sněžkou. Očekává, že zájem o volbu na průkaz bude v druhém kole vyšší. Z Krkonoš do Trutnova pro změnu přijela volit paní Gábina z Harrachova. „Věděla jsem, že budu dnes tady, tak jsem si radši vyzvedla volební průkaz. V tom, koho volit, se s manželem neshodneme. Takže jsem se rozhodla, že hlas hodím v Trutnově a bude klid," svěřila se. Ještě před ní však svůj lístek do volební urny v okrsku 16 na Slovanském náměstí hodil Miroslav Řezníček, který tady patří téměř vždy mezi první. „Jsem pravicový volič. A protože mi v prvním kole kandidát nevyšel, je jasné, že teď můj hlas putuje ke knížeti," dodal.

Stejně jako v prvém kole, i nyní se tvořily od prvního momentu fronty před plentami. Zodpovědnost za volbu hlavy státu cítí mnoho lidí. „Po večeři se vydáme s volební schránkou i do nemocnice. Původně chtělo využít možnosti 26 pacientů, devět bylo propuštěno domů.

Pokud i ti přesto budou chtít volit, musí se dostavit jedině k nám na okrsek. Během prvního kola tak například volil pán ze Starého Rokytníku," informovala zapisovatelka Vladimíra Líbalová. Také za vězni v Odolově se v pátek večer chystala volební komise. 

Výsledek ovlivní volební účast

Jak dopadnou napínavé prezidentské volby, se dozvíme až v sobotu odpoledne. Lidé měli příležitost hodnotit průběh kampaně, mnozí bedlivě sledovali televizní debaty. A jak vidí situaci z tohoto úhlu pohledu politolog Petr Jüptner, původem z Vrchlabí?

„Vývoj mezi prvním a druhým kolem prezidentské volby může při očekávání poměrně těsného výsledku rozhodnout o celkovém vítězi. Oba kandidáti museli po prvním kolem nasadit strategii cíleně zaměřenou na svého protikandidáta, přičemž Miloš Zeman zvolil velmi útočnou taktiku, které Karel Schwarzenberg čelil svou uměřeností. Zeman i Schwarzenberg udělali během svých vystoupení řadu chyb, Karel Schwarzenberg nebyl v jedné z televizních diskusí dobře připraven na otázku Benešových dekretů a kauz vlády Miloše Zemana, naopak Miloš Zeman se zpočátku vyjadřoval často příliš agresívně až vulgárně, což může některé voliče nejen oslovit, ale i odradit.

Projevy obou kandidátů však nebyly příliš zacílené na nerozhodnuté a váhající voliče, spíše utvrzovaly příznivce obou kandidátů v jejich postojích. Jakkoliv se Miloš Zeman díky jedinému průzkumu mezi prvním a druhým kolem i vyjádřením sociologů dostal do pozice mírného favorita, o výsledku rozhodne především volební účast. Podařilo se Miloši Zemanovi jeho populismem a protivládní rétorikou dostat k volebním urnám nové (nejen) levicové voliče? Nebo Zeman svým vystupováním naopak nahnal významnou část příznivců neúspěšných kandidátů z prvního kola do tábora voličů Karla Schwarzenberga, a dá mu v kombinaci s vyšší volební účastí mladých lidí zmobilizovaných sociálními sítěmi přece jen šanci na vítězství? Velmi napínavé může být rovněž sčítání hlasů.

Lze předpokládat, že se Miloš Zeman dostane po sečtení malých volebních okrsků do vedení, ale Karel Schwarzenberg začne se sčítáním velkých měst jeho náskok stahovat. Může se tak stát, že oba volební týmy zůstanou během dnešního odpoledne i mnoho desítek minut v napětí," říká Petr Jüptner, ředitel Institutu politologických studií, Fakulty sociálních věd UK v Praze.

Lidé projevili zájem také o voličské průkazy

Královéhradecko - Už jen pár hodin chybí do zvolení historicky prvního prezidenta, který vzejde z hlasu lidu. Účast v pátek zatím ukazuje na velký zájem. „Lidé chodí více než při prvním kole," potvrdila Jana Koubová, místopředsedkyně hradeckého volebního okrsku číslo 71.

V Krkonoších volí také na dovolené

Nebývalý zájem je v Krkonoších o prezidentskou volbu na voličský průkaz ze strany současných návštěvníků. „Už v prvním kole jsme zaznamenali 210 zájemců a nyní, jak se plní hory, můžeme očekávat ještě mnohem větší počet," informoval Michal Berger z volebního okrsku v Peci pod Sněžkou.

Jeho slova se potvrdila už hned po otevření volebních místností, a to i ve Velké Úpě. „Zájem je skutečně výrazný. Za necelé dvě hodiny tu na voličské průkazy odvolilo padesát lidí. V prvním kole jsme jich měli 63 za oba dny," poznamenala zapisovatelka Alexandra Ortová a dodala, že jde hlavně o Pražáky, kteří tráví volný čas na lyžích v horách.

„Vyřizovali jsme však korespondenčně i žádosti o volební průkazy od lidí, kteří u nás nemají trvalé bydliště, ale pracují zde a volit chtějí," dodala zapisovatelka. Místních lidí naproti tomu přišlo v pátek za stejnou dobu do úpského okrsku kolem třicítky.

Nezapomnělo se ani na valdické vězně

Komise vyrazila v pátek po čtrnácté hodině z valdické základní školy do nedaleké věznice. V káznici je nyní 1092 odsouzených, z nich se mohli druhé kolo zúčastnit všichni mimo cizinců. Doživotně odsouzení volili ve svých celách, kam za nimi zavítali členové komise, ostatní odevzdali své hlasy ve volební místnosti.

Po volbách si voliči prohlédli pohlednice

Radniční hodiny odbily čtrnáct hodin a dveře volební místnosti se otevřely i v náchodském regionálním muzeu. Volební komise odhadovala, že účast tady bude opět zhruba šedesát procent. Voliči si mohli po odvolení prohlédnout expozici vánočních pohlednic, byť se v místnosti těsnalo kolikrát mnoho lidí.

V tomto náchodském volebním okrsku si komise nemohla vynachválit ulici Hronovu. „Tamní voliče dáváme všem příkladem. Jejich účast je osmdesáti pěti procentní," chválí předseda tohoto okrsku František Molík. Tamní občané jsou převážně senioři. „Jsme uvědomělí. Volit chodíme pravidelně. Hlas jsme dali Miloši Zemanovi. U knížete se nám nelíbí, že huhlá, neumí českou hymnu, má dvojí občanství a těch důvodů je víc. Také se nám nelíbí, že při práci spal. To by si jiný pracující člověk nemohl dovolit," shodují se manželé Chaloupkovi z Náchoda

Pro voličský průkaz si extra z Prahy, kde žije, do Náchoda zajel také pořadatel Muže roku a charitativních akcí David Novotný. Dostal volební průkaz číslo 279. „Vsadil jsem se s kamarádkou o luxusní večeři, kdo boj o Hrad nakonec vyhraje," řekl Novotný.