Poslední roubenka se do města zase vrátí, i když jen jako věrná napodobenina a na jiné místo. Její stavba právě začala na zahradě Muzea Českého ráje Turnov. Dostavěná by měla být v polovině příštího roku a následně bude vybavená a zpřístupněná veřejnosti jako takzvaný kamenářský dům partnerských měst Turnov a německého Idar–Oberstein.

„Kamenářský dům bude využit jako stálá expozice pro návštěvníky muzea, prezentující historické vazby obou měst v oblasti zpracování drahých kamenů, zlatnictví a šperkařství, tedy oborů, ve kterých obě města mají dlouhotrvající tradici,“ vysvětlila ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová.

Kvůli záměrům muzea se novodobá roubenka sice zvenčí bude s původním domem čp. 19 téměř shodovat, vnitřní uspořádání ale bude pozměněné. „Kromě stálé expozice kamenářství budou prostory sloužit pro interaktivní řemeslnické a výtvarné dílny pořádané ve spolupráci s veřejností a školami. Stálé místo bude v domě mít zlatnická a brusičská dílna, příležitostně i dílny řemeslnické,“ upřesnila Jakouběová.

Celá stavba podle projektu firmy Profes Projekt přijde na zhruba sedm milionů korun a provede ji společnost Instav Liberec. Peníze na stavbu muzeum získalo z Regionálního operačního programu Evropské unie, půl milionu přispěje také zřizovatel muzea, Liberecký kraj.

Zatím není dořešené, jaká střecha bude repliku domu z 19. století krýt. Památkáři požadují, aby dům v památkové zóně města kryla břidlice. Ta se však podle šéfky muzea v Turnově používala naposledy ve středověku a k novodobější podobě města již nepatří. „Kvůli historické věrnosti by byl vhodnější dřevěný šindel nebo třeba i plech či pálené tašky,“ podotkla Jakouběová.

Myšlenka zachránit poslední turnovskou roubenku vznikla již v 70. letech minulého století. Stavba měla být rozebrána a přenesena do plánovaného skanzenu u Dlaskova statku v Dolánkách. Tehdejší stavební podnik si ovšem s přenesením stavby nevěděl rady a roubenku prostě strhl. Přesto byl dům zaměřen a důkladně zdokumentován a díky tomu může dnes vzniknout jeho replika.