Prakticky úplně nastejno na konci loňského roku schválili v Tanvaldu a Železném Brodě takzvanou protialkoholní vyhlášku, která v určených lokalitách zakazuje popíjení na ulicích. Přes zimu byl klid, jenže s jarem a teplejším počasím se v ulicích znovu objevují lidé s lahvovým pivem nebo krabicovým vínem. V Železném Brodě už začaly padat pokuty.

„Vzhledem k tomu, že vyhláška je platná už delší dobu, měli lidé dost času se s ní seznámit. První případy řešili strážníci domluvou, jenže postupně je nutné přitvrzovat, takže už jsme přešli na finanční sankce,“ řekl Deníku starosta Železného Brodu Václav Horáček.

Postihy chystají i v Tanvaldu

V Tanvaldu je zatím situace klidnější, i tam se ale chystají začít pokutovat. „Zatím ještě není takové teplo, takže uvidíme, jak to bude při letním počasí. Doposud jsme tu měli jen dva případy, v obou z nich porušili vyhlášku bezdomovci. Situaci jsme řešili domluvou a vykázáním z místa. Teď už ale přijdou na řadu pokuty,“ varoval velitel tanvaldské Městské policie Jiří Horáček.

Za porušení vyhlášky hrozí lidem sankce až do výše jednoho tisíce korun.

Větší problémy s popíjením alkoholu na ulicích měli v minulosti v Tanvaldu. Na tento problém poukazovali i sami obyvatelé.

Opilci na ulicích jsou obtěžující

„Když procházíte centrem města a jdete kolem skupinky opilců, kteří nasávají a mají na vás řeči, je to obtěžující a jako žena mám strach. Je to vizitka každého města, když na svém území nechává shromažďovat opilce. U nás to teď snad bude lepší,“ vyjádřila se pro Deník třiadvacetiletá Michaela z Tanvaldu.

V Železném Brodě s alkoholem v ulicích žádné velké problémy neměli, vyhláškou jim ale chtěli preventivně předejít. Oba starostové se shodují, že lidé konzumující alkohol na frekventovaných ulicích jsou i špatnou vizitkou města před turisty. „Je to spíš přímo ostuda,“ podotkl Petr Polák.

Ne všude ale vyhlášku potřebují. Například v Desné podle starosty Marka Pietera tyto problémy prakticky nejsou. „Podle mě to není o vyhlášce. Nutná je aktivita města a městské policie,“ řekl před časem Marek Pieter.

VE KTERÝCH LOKALITÁCH SE NESMÍ PÍT NA ULICÍCH

TANVALD
autobusové nádraží / ulice Krkonošská včetně parků, parkovišť, tržnice a plochy u podchodu pro pěší od kruhové křižovatky po křižovatku s ulicí Česká / ulice Poštovní včetně parkoviště / park a volně přístupné hřiště u kostela sv. Františka z Assisi / ulice Sportovní od křižovatky s ulicemi Palackého a U Stadionu k domu čp. 553 včetně plochy před čp. 576 (základní škola) a plochy u čp. 588 (sportovní hala) / ulice U Stadionu včetně plochy před čp. 588 (sportovní hala) a plochy před čp. 589 (Eurest) / volně přístupné sportoviště u Masarykovy základní školy a Obchodní akademie / všechna volně přístupná dětská hřiště / prostory všech čekáren pravidelné autobusové dopravy
ŽELEZNÝ BROD
náměstí 3. května / Kino-schody, cestička a prostor za kinem a archivem (bývalým) / Smetanovo zátiší / Panská zahrada / Malé náměstí včetně kostelního vršku a schodů / Veřejně přístupné hřiště u fary / Zákoutí na mostě přes Jizeru / Parčík ulice Železná / Autobusové nádraží / Památník Masaryka / Nádražní ulice / Parčík Pelechovská ulice / Okolí knihovny / Veřejně přístupná dětská hřiště a pískoviště sídlišť / Hasičské cvičiště / Tomovy parky / Prostor před sokolovnou / Vrch Šibeňák / Okolí zdravotnických středisek / Okolí ZUŠ / Okolí domů s pečovatelskou službou / Cestička k Základní škole Obránců míru / Kopáňka