„V úterý pár minut po 22. hodině přijala operační důstojnice na tísňové lince telefonát od muže, který se podle svých slov nacházel v okolí Sněžky, nebyl schopen pokračovat v cestě a byl promrzlý,“ sdělila policejní mluvčí Iva Kormošová.

Komunikace s mužem byla podle mluvčí velmi složitá, protože hovořil nesrozumitelně a bylo obtížné z něho dostat nějakou relevantní informaci. Přibližně po pěti minutách náročného hovoru mohla operační důstojnice i díky potvrzení polohy mobilního telefonu předat informace policejní hlídce, která na místo vyrazila společně s jedním členem horské služby.

Po necelé hodině se podařilo muže na cestě mezi boudou pod Sněžkou a boudou v Obřím dole najít. Podle policie měl na sobě promočené oblečení, které nebylo ani vhodné do zimního horského terénu, byl prochladlý, ale bez zranění. Navíc se ukázalo, že je pod vlivem alkoholu a dechová zkouška, při níž nadýchal 2,75 promile, to potvrdila. Policisté ho zajistili a převezli na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění.

Jelikož se třicetiletý muž z Teplic pohyboval venku po 21. hodině a navíc v uzavřeném okrese, porušil hned dvě vládní nařízení. „Z prvotního šetření vyplynulo, že proklouzl kontrolou a vypitím půl litrové láhve alkoholu se chtěl před zimou uchránit,“ uvedla Iva Kormošová.

Dodala, že policie přestupkové jednání po prošetření předá příslušnému správnímu orgánu k dořešení.

K horám patří odpovědné chování

„Opět apelujeme na občany, aby se v horách chovali zodpovědně,“ řekla Iva Kormošová a připomněla, že tento měsíc policie zaznamenala už jiné dva podobné případy. Na přelomu ledna a února pátrala třicítka záchranářů v noci po muži, jehož zmizení nahlásila jeho přítelkyně. Pak se ukázalo, že pohřešovaný odjel po hádce do Prahy, přítelkyni o tom schválně nic neřekl a ještě si vypnul telefon. Druhý případ měl tragický konec, když mladý skialpinista zahynul pod lavinou.