„Máme přihlášených 37 družstev, což je absolutní rekord v pětileté historii této akce,“ prozradila nám včera vedoucí cvičení Milena Vrábelová, a dodala, že už dnes se začíná noční etapou v autokempu. další stanoviště budou v sobotu i na některých místech v České Skalici.

„Cvičení proběhne za každého počasí,“ informoval nás včera Jakub Šimek z Hronova, který studuje pražskou VOŠZ a SZŠ a který je s Michalem Stejným, Jakubem Marksem a Karlem Fridrichem mezi přihlášenými. „Družstva, která budou jako loni rozdělena do dvou kategorií - profi a dobrovolníci – musí splnit několik náročných úkolů ve dne i v noci,“ vysvětluje Šimek.

„Například záchranná služba vloni pomáhala zraněnému pilotovi katapultovanému z vojenského letounu, které spadlo do Rozkoše. Také pomohla několika zraněným osobám při dopravní nehodě a v neposlední řadě pomohla i pilotovi vrtulníku, který musel z důvodu nevolnosti nouzově přistát na louce nedaleko přehrady. Následovala pomoc paraglaidistovi, který uvízl ve větvích stromů či resuscitace s automatickým externího defibrilátorem. Dalšími úkoly bylo odradit sebevraha od skoku z mostu nebo zabránit pokusu o oběšení,“ doplnil Šimek.

Tato akce je potřebná proto, aby si záchranáři ověřili své schopnosti a dovednosti v čase a ukázali tak veřejnosti, že jsou hned tam, kde je to zapotřebí.