„Je to tradiční akce, kterou dodržujeme, letos již po devadesáté deváté. Předpokládám, že se sejde u památníku hodně lidí, i díky tomu, že je víkend a má být hezky,“ konstatoval náčelník Horské služby Adolf Klepš. Zároveň dodal, že každoročně účastníků pietního aktu přibývá.

„Chodí tam nejen naši členové, ale také záchranáři Jizerských hor, příznivci lyžování, členové lyžařského klubu z Jilemnice, pamětníci.“

Tragédii, kdy Václav Vrbata a Bohumil Hanč v roce 1913 zahynuli, považují za ideový základ Horské služby. „Jednak proto, že šlo o krásný lidský čin Vrbaty, když poskytl část svého oblečení Hančovi i za toho rizika, že v horách zůstanou oba, k čemuž také bohužel došlo. A také se tehdy ukázalo, že je potřeba technicky řešit záchranu v horách, protože sem jezdilo čím dál více lidí lyžovat,“ řekl Adolf Klepš. Přestože se záchranáři již tehdy začali organizovat, oficiálně Horská služba vznikla až po dvaadvaceti letech, v květnu roku 1935.

Dnešek je zároveň Dnem Horské služby.

Březnové počasí v Krkonoších bývá podle náčelníka Klepše stále zrádné, jako v roce 1913, kdy při Mezinárodním závodu v běhu na lyžích na 50 kilometrů v Krkonoších zahynuli po jeho nenadálé prudké změně oba uznávání mladí lyžaři.

Situace je každý rok obdobná

„Téměř každý rok je v horách podobná situace. V březnu často přichází nějaký sněhopád, kdy si, jak mi říkáme, jde nový sníh pro starý. Nebylo výjimkou, že napadlo třeba třicet až padesát centimetrů nového sněhu během chvíle. A zase vše rychle roztálo. Nikdy však nejde o nic zásadního, co by mělo ovlivnit průběh zimy,“ uvedl Adolf Klepš.

Březen je však též měsícem, kdy nejvíce padají laviny. „Bývá teplo, ohřívá se podložka, prší, nebo to roztaje. Sněhová pokrývka už je natolik prosycená vodou, že spadaná voda jí protéká dolů do spodních vrstev, není to stabilní. Máme lokality, kde v březnu padají laviny zcela pravidelně. Jsou to základové laviny velkého objemu. Jedna taková spadla tento týden v Malé kotelní jámě,“ přiblížil náčelník.

Lavinový workshop pro veřejnost

Jak se laviny chovají, kde hrozí jejich sesun, co dělat, aby se člověk do nich nedostal, a další důležité dovednosti a informace mohou zájemci načerpat o víkendu na lavinovém workshopu, který se koná na Luční boudě. „Lidé si už na tuto akci zvykli a má veliký ohlas. Zvláště u těch, kteří mají v oblibě outdoorové sporty. Příznivci freeridového lyžování, snowboardisté a podobně. Poznatky, které zde získají, mohou dobře využít v zahraničí při pohybu mimo vyznačené cesty,“ dodal Adolf Klepš.