Od prvého srpna začalo v novopackém domě s pečovatelskou službou sloužit veřejnosti středisko záchranářů. Jde o posádku rychlé zdravotnické pomoci (RZP), kde výjezdy zajišťují vždy dva vyškolení záchranáři, z nichž jeden je řidič. Záchranáři poskytují neodkladnou přednemocniční péči v nepřetržitém provozu. Dvanáct pracovníků ZZS KHK se zde bude střídat v dvanáctihodinových službách.

Nové stanoviště umožní záchranářům rychlejší dojezd při zásazích v Nové Pace a jejím okolí; posádka může v případě potřeby zasahovat i v okrajových částech Libereckého kraje.

Vytvoření nového střediska umožnilo zavádění úspornějšího, takzvaného setkávacího systému zdravotnické záchranné služby (randez - vous).

K nahlášeným případům vyjíždějí záchranáři samostatně a v indikovaných případech současně s posádkou RZP nebo na její vyžádání vyjíždí lékař. Na místo zásahu může být vyslána i posádka Letecké záchranné služby.

My jsme se vydali přímo do novopackého střediska, abychom zjistili, jak se záchranáři v novém stanovišti zabydleli a dozvěděli se i více o jejich práci.
Ve službě jsme zastihli řidiče Marka Vancla a první dotaz směřoval na ukázněnost ostatních řidičů při výjezdu sanitky se zapnutým výstražným zvukovým a světelným zařízením. „Musím říct, že řidiči jsou opravdu neohleduplní, nedávají nám přednost, nevěnují se řízení, nekoukají do zpětných zrcátek,“ říká muž, který tuto práci nebo spíše poslání vykonává od roku 2000.

„Práce je mým koníčkem. Každý výjezd má své specifikum. Nevíte kam jedete, proč tam jedete, nevíte, co vás čeká. Kolikrát výzva, která vypadá bez problému se ukáže jako závažný případ. A mnohdy, když lidé volají a panikaří, se jedná o méně závažnou záležitost. Samozřejmě naše práce je o stresu, adrenalinu,“ svěřuje se sympatický záchranář.

Ve službě je s Danou Bejrovou, zdravotnickou záchranářkou, která nám hned v úvodu s potěšením sděluje, že lidé vnímají nové stanoviště velmi pozitivně z důvodů zkrácení dojezdových časů zdravotnické záchranné služby ve městě Nová Paka a okolí. Dana Bejrová si toto nelehké a zodpovědné povolání vybrala, protože chce pomáhat lidem. „Možná, že to zní jako klišé, ale tohle povolání jsem chtěla vykonávat už od střední školy. Je to po mě srdeční záležitost,“ skromně přiznává.

Dozvídáme se, že novopacké stanoviště patří k nejmenším v kraji. „V Nové Pace se nám moc líbí, je to tu bezvadné. Zatím se zabydlujeme, přesto už jsme absolvovali pětadvacet výjezdů,“ informují nás zdravotníci.

Bavíme se i o znalostech veřejnosti při poskytování první pomoci. Někdy jsou prý výborné, někdy zoufalé. Proto jsme se domluvili na seriálu, který uvede Deník na podzim, a bude o tom, jak primárně pomoci lidem s akutními zdravotními problémy.

A ještě na jeden nedostatek nás záchranáři upozorňují. Mnohé domy nejsou označeny popisnými čísly, a tak se mnohdy cesta za pacienty stává pro záchranáře detektivním pátráním.

O novém stanovišti zdravotnické záchranné služby s námi můžete diskutovat v idskusních příspěvcích pod článkem.

Iva Kovářová