Soutěž se koná jako memoriál Jana Messnera a Štefana Spusty, záchranářů Horské služby, kteří zahynuli při akci na Sněžce v roce 1975. Závodů se zúčastní podle posledních přihlášek 30 dvoučlenných týmů. „Družstva budou reprezentovat jednak jednotlivé oblasti Horské služby v České republice, čili Šumavu, Krušné, Jizerské, Orlické hory, Krkonoše, Jeseníky a Beskydy. Dále přijedou záchranáři ze Slovenska a Polska," uvedl k akci Adolf Klepš, náčelník HS Krkonoše.

Soutěž je rozdělená do dvou závodních bloků, první den (ve čtvrtek) proběhne takzvaná fyzická etapa, dlouhá zhruba 25 kilometrů. Ta vede mimo jiné po hřebenových partiích Krkonoš a startuje u dolní stanice lanovky na Medvědíně.

Druhý den proběhne technická část, která sestává z obřího slalomu dvojic a obřího slalomu dvojic se svozným prostředkem. Poté následuje ošetření úrazu na sjezdové trati a svoz zraněného v časovém limitu, ošetření budou hodnotit lékařští komisaři Horské služby. To vše se bude konat na černé sjezdové trati na Medvědíně. V odpoledních hodinách, přibližně v 15.00 proběhne u dolní stanice tamní lanovky slavnostní vyhlášení vítězů.

„Celá soutěž se koná pod záštitou ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové. Ta zastupuje nejen ministerstvo jako zřizovatele, ale také přátele a podporovatele Horské služby, ke kterým sama aktivně patří," řekl náčelník Klepš.

Horská služba zve všechny návštěvníky, aby se přišli podívat na zajímavé sportovní klání, zhodnotit dovednosti členů Horské služby a především povzbudit závodníky při náročné akci.