Dlouho to byly nevyužívané budovy v majetku krajského úřadu. Naposledy sloužily silničářům. Teď už jsou zdemolované. Na jejich místě začala výstavba dvou nových objektů pro Zdravotnickou záchrannou službu Královéhradeckého kraje. Uplatnění najdou jako výjezdová základna záchranky a nové vzdělávací a výcvikové středisko. „Temný Důl pro nás znamená lepší dosažitelnost pro horská střediska. Zaregistrovali jsme, že se z našeho pohledu začíná snižovat rozdíl mezi hlavní sezonou a vedlejší sezonou na horách. Případů je hodně v zimě i v létě. Kvůli současnému fenoménu návštěvnosti Krkonoš proto vítáme možnost stanice v Temném Dole,“ vysvětlil Ivo Novák, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.

V Temném Dole v Krkonoších začne v dubnu výstavba nové výjezdové stanice a vzdělávacího a výcvikového střediska krajské záchranky.
Záchranka bude mít výjezdovou základnu na horách, její stavba začne v dubnu

Nejbližší výjezdová stanice záchranky pro oblast východních Krkonoš, kde sídlí velké lyžařské areály v Peci pod Sněžkou, Janských Lázních a v Malé Úpě, je v Trutnově. V kraji figurují stanice záchranky celkem ve třinácti městech. V Hradci Králové jsou tři.

„Současný stav základny v Trutnově nevyhovuje zásahovým podmínkám, jelikož je pro záchranáře obtížné dodržovat zákonem stanovený čas dojezdu na místo zásahu, zejména při nepříznivých klimatických podmínkách. Základna se nachází také na místě, kde dochází k častým změnám počasí, a to především v zimě v podobě lavin, orkánů nebo masivních námraz. Nový objekt v Temném Dole umožní záchranářům snížení dojezdové doby do východní části Krkonoš,“ uvedl náměstek hejtmana Aleš Cabicar.

Investice za více než 40 milionů korun

Výstavba v Temném Dole, který je částí Horního Maršova, potrvá třináct měsíců a bude stát více než 40 milionů korun. Devadesáti procenty ji pokryje dotace Evropská unie. Zbývající část a vybavení za 3,9 milionu korun pořídí kraj. Na základech zbouraných domů se staví nové budovy s přístavbou garáže, která oba domy propojí.

Ilustrační fotografie.
Stavbaři opravují chodník na Sněžku

Dvoupatrová výjezdová základna počítá i s prostory určené ostatním složkám integrovaného záchranného systému, a to pro případ mimořádných událostí. Pro potřeby krizové připravenosti je v rámci výjezdové základny navrženo zázemí až pro 16 osob.

Zázemí pro školení

Pro nový objekt vzdělávacího a výcvikového střediska kraj pořídí vybavení, například dvanáct simulátorů, na kterých budou záchranáři trénovat postupy při náhlé zástavě oběhu či kritickém stavu pacienta, nebo trenažér pro nácvik invazivních výkonů.

Ve Vrchlabí odstartovala v sobotu nová sezona krkonošských cyklobusů.
Lidé naložili kola a vyrazili krkonošskými cyklobusy, jejich sezona začala

„Dlouhodobě postrádáme místo, kde by mohla probíhat v rámci kraje ve větší míře školení našich lékařů a záchranářů pro udržování základních dovedností, od bezpečnosti práce přes neodkladnou resuscitaci po nácvik různých scénářů ošetřování nemocného či zhoršujícího se stavu pacienta,“ upřesnil Ivo Novák z krajské záchranky.

Výjezdové základny záchranky

Hradec Králové (3 základny), Trutnov, Vrchlabí, Dvůr Králové nad Labem, Náchod, Jaroměř, Broumov, Jičín, Nová Paka, Hořice, Nový Bydžov, Rychnov nad Kněžnou, Opočno

Česká lesnická akademie v Trutnově bojuje proti kůrovci.
FOTO: Do boje s kůrovcem vyrazili mladí lesáci a učitelé, ale také kuchařky