Vybudování nové stanice umožní záchrance výrazně rychleji dorazit k případům na horách. V oblasti východních Krkonoš má nyní nejbližší sídlo v Trutnově. „Temný Důl pro nás znamená lepší dosažitelnost pro horská střediska," řekl Ivo Novák, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.

Výcvikové středisko

Společně s výjezdovou stanicí záchranky vznikne také nové vzdělávací a výcvikové středisko. Obě budovy vyrostou na místě dvou současných objektů, které v minulosti sloužily silničářům a jsou v majetku Královéhradeckého kraje. Zůstávaly dlouho bez využití a půjdou k zemi. Na jejich základech budou vystavěny nové budovy s přístavbou garáže, která oba domy propojí.

Výstavba potrvá třináct měsíců a bude stát více než 40 milionů korun, devadesáti procenty ji pokryje dotace Evropská unie. Zbývající část a vybavení za 3,9 milionu korun pořídí kraj na konci letošního roku. Projekt byl plánovaný několik let, nyní zbývá ke spuštění stavby uzavřít smlouvu na zajištění technického dozoru stavebníka a koordinátora bezpečnosti a ochrany zdraví při práci. Začínat se bude demolicí současných objektů.

Tam se nedovoláte. Na tomto místě v Temném Dole v Krkonoších vyroste nová výjezdová stanice krajské záchranné služby a výukové středisko.
Postaví novou záchranku na horách. V místě bez signálu

Vybudování nové stanice umožní záchrance výrazně rychleji dorazit k případům na horách. V oblasti východních Krkonoš má nyní nejbližší sídlo v Trutnově. Další stranu hor, směrem ke Špindlerovu Mlýnu, obsluhuje Vrchlabí.

Přibývají úrazy

S rapidně rostoucí návštěvností Krkonoš přibývá počet případů. „Temný Důl pro nás znamená lepší dosažitelnost pro horská střediska. Zaregistrovali jsme, že se z našeho pohledu začíná snižovat rozdíl mezi hlavní sezonou a vedlejší sezonou na horách. Případů je hodně v zimě i v létě. Kvůli současnému fenoménu návštěvnosti Krkonoš proto vítáme možnost stanice v Temném Dole,“ vysvětlil Ivo Novák, mluvčí Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.

„Současný stav základny v Trutnově nevyhovuje zásahovým podmínkám, jelikož je pro záchranáře obtížné dodržovat zákonem stanovený čas dojezdu na místo zásahu, zejména při nepříznivých klimatických podmínkách. Základna se nachází také na místě, kde dochází k častým změnám počasí, a to především v zimě v podobě lavin, orkánů nebo masivních námraz. Nový objekt v Temném Dole umožní záchranářům snížení dojezdové doby do východní části Krkonoš,“ odůvodnil potřebu nové základny zdravotnické záchranky náměstek hejtmana Aleš Cabicar.

Výjezdové základny záchranky

Hradec Králové (3 základny), Trutnov, Vrchlabí, Dvůr Králové nad Labem, Náchod, Jaroměř, Broumov, Jičín, Nová Paka, Hořice, Nový Bydžov, Rychnov nad Kněžnou, Opočno.

Jakým způsobem krajská záchranka personálně obsadí novou stanici, zatím nemá ujasněné. „Ve hře je několik variant, včetně té, že by byla v Temném Dole otevřena úplně nová posádka,“ naznačil Ivo Novák.

Dvoupatrová výjezdová základna počítá i s prostory určené ostatním složkám integrovaného záchranného systému, a to pro případ mimořádných událostí. Pro potřeby krizové připravenosti je v rámci výjezdové základny navrženo zázemí až pro 16 osob.

Pro nový objekt vzdělávacího a výcvikového střediska kraj pořídí vybavení, například dvanáct simulátorů, na kterých budou záchranáři trénovat postupy při náhlé zástavě oběhu či kritickém stavu pacienta, nebo trenažér pro nácvik invazivních výkonů.

„Dlouhodobě postrádáme místo, kde by mohla probíhat v rámci kraje ve větší míře školení našich lékařů a záchranářů pro udržování základních dovedností, od bezpečnosti práce přes neodkladnou resuscitaci po nácvik různých scénářů ošetřování nemocného či zhoršujícího se stavu pacienta,“ upřesnil Ivo Novák ze Zdravotnické záchranné služby Královéhradeckého kraje.

Ilustrační foto.
V Temném Dole vznikne nové výjezdové stanoviště záchranky