Žáci si zvolí volební místnost, sestaví si volební komisi a dokonce budou do uren vhazovat volební lístky. Vybírat si budou mezi reálnými kandidáty, kteří budou na volebních lístkách voleb do Poslanecké sněmovny. „Žáci pak spočítají jednotlivé hlasy a výsledek nám pošlou,“ doplnil ředitel projektu Karel Strachota z organizace Člověk v tísni, která akci pořádá.

A co na to studenti středních škol? „O politiku se moc nezajímám, ale kdyby něco takového probíhalo na naší škole, zúčastnil bych se rád. Možná by mi tahle akce trochu pomohla se vyznat v různých politických stranách,“ vyjádřil žák Středního odborného učiliště nábytkářského v Liberci.

„Asi je to dobrý nápad, ale moc mě to nezajímá. Pletou se mi jednotlivé strany. Myslím, že můj hlas by to stejně neovlivnil,“ uvedl Michal ze stejnojmenné školy.

Úspěšnost celé akce bude záviset také na jednotlivých školách. Zda budou mít vůbec zájem se do akce zapojit a jakým způsobem ho zrealizují. Žákům se musí hlavně vysvětlit smysl projektu.

„Je to skvělý nápad, zúčastníme se rádi. Přispívá to k výchově a zodpovědnosti žáků. Učíme děti, že jsou součástí tohoto světa a že je důležité se zapojit. Měli by vědět, že ho mohou ovlivnit nebo změnit,“ vyjádřila Dagmar Cvrčková, ředitelka školy Podještědského gymnázia v Liberci.

Volby nanečisto mají motivovat zájem mladých lidí o dění kolem nich. To je cíl projektu, který pořádá organizace Člověk v tísni. „Chceme, aby se žáci více zajímali o společnost. Zvýší se tak zájem prvovoličů. Je důležité, aby žáci věděli, že mohou společenské dění ovlivnit,“ informoval ředitel programu Karel Strachota. Volby „na zkoušku“ proběhnou 26.–28. dubna.