Děti vytipovaly nebezpečná místa v okolí své školy a poznatky předaly odborníkům. Tuto zajímavou činnost umožňuje podpora z grantového programu Na zelenou Nadace Partnerství, jehož cílem je zlepšit dopravní situaci v okolí jednotlivých škol a motivovat děti k zájmu o veřejné záležitosti.

Nebezpečí číhá na děti i na řidiče

Situaci v těsné blízkosti Základní školy a Mateřské školy v Bílé Třemešné komplikuje řada těžkostí, z nichž největší je malá šířka komunikací, na které se nevejdou dvě projíždějící vozidla. Provoz je přitom obousměrný a auta si často uvolňují místo couváním či zajížděním do krajnice. Situace je tak nebezpečná nejen pro pohybující se děti, ale i samotné řidiče. Děti z Bílé Třemešné spolu s vedením školy proto dopravnímu inženýrovi navrhly zavedení jednosměrného provozu, v některých případech i zákazu vjezdu.

„Předání mapy se zúčastnil mimo jiné Žákovský parlament společně se svými učiteli, kteří se podíleli na realizaci projektu. Vítám, že se podařilo do akce zapojit nejen děti, ale i jejich rodiče. Ať se jednalo o dotazníkové šetření či monitoring dopravy. Žáci si to vzali skutečně za své, protože právě oni nejlépe znají nebezpečné dopravní situace," uvedl ředitel školy Emil Kudrnovský. Přestože do ZŠ dojíždí přes padesát procent dětí z okolních obcí, na kolech jezdit nechtějí, raději se nechávají vozit auty svými rodiči. Jsou zde totiž úseky, které z bezpečnostního hlediska nejsou zcela ideální. Navíc podle ředitele Kudrnovského škole scházejí prostory k úschově kol.

Výsledky šetření nebezpečných situací a následné řešení je již na spolupráci školy a jejího zřizovatele, tedy Obecního úřadu v Bílé Třemešné. „Navíc musíme spolupracovat s okolními obcemi, jejichž představitelé jsou s naším projektem seznámeni a v současné době schvalují i příspěvky, které by napomohly při realizaci. Letos si tedy stanovíme, co je potřeba v dopravní bezpečnosti změnit a jakým způsobem. V příštím roce budeme hledat k jeho uskutečnění vhodný dotační operační program," upřesnil Emil Kudrnovský . Zdůraznil, že nechtějí vymýšlet megalomanské projekty za miliony: „Naším cílem je, aby se rodiče s dětmi nad situací zamysleli, chovali se zodpovědně a především, abychom usměrnili bezpečnou dopravu dětí při jejich cestě do školy. "

close Ilustrační foto zoom_in Akce Na zelenou má u dětí zelenou!

V programu Na zelenou hrají klíčovou roli samotné děti. Do připravených mapek zakreslují místa, kde se cestou do školy necítí bezpečně. Výsledky své práce – mapu nebezpečných míst – předaly dopravnímu projektantovi Zbyňku Speratovi, který na jejím základě zpracuje odbornou dopravní studii s konkrétními návrhy, jak dopravní situaci v okolí školy zlepšit.

Vytvoření mapy nebezpečných míst zdaleka není jedinou činností dětí v rámci programu. Po předání map Na Zelenou pokračuje dalšími aktivitami a vyvrcholí na konci roku předáním dopravní studie vedení obce či města. Jak říká projektový manažer Nadace Partnerství Radek Patrný, velmi důležitá je v programu Na zelenou celková motivace: „Chceme, aby děti pochopily, že spoustu věcí mohou samy ovlivnit."

Hlavním partnerem grantového programu je již tradičně společnost AXA. V letošním ročníku je podpořeno celkem 10 školních projektů, mezi které bylo rozděleno 590 tisíc korun.

„Jsme velice rádi, že můžeme pravidelně podporovat projekt Na zelenou a podílet se tak na zvýšení bezpečnosti dětí při jejich cestách do školy, což je téma, které se nás všech bezprostředně týká," uvádí zástupce společnosti Karel Žyla.

Eva Veselá