Do výběrového řízení se přihlásilo deset firem, městu se podařilo snížit cenu stavby o jeden milion na 7,2 miliony korun. Bude mít atletickou dvoudráhu a hřiště pro více sportovních disciplín. V zimě ho chce město využívat jako veřejné kluziště, bude mít mantinely. "Je důležité, aby se děti měly kde naučit bruslit. Hřiště je blízko sídliště, rodiče budou moct vzít děti a přijít," řekl starosta Žacléře Aleš Vaníček. "O ledovou plochu se budeme starat a udržovat ji. Kluziště má spousta měst i malých obcí, Žacléř ho neměl. Vnímal jsem to jako velký dluh vůči občanům," připustil.

Opravené Rýchorské náměstí v Žacléři.
Realitní horečka mění Žacléř. Domy tam kupuje i kapitán fotbalové reprezentace

Vedení města má čerstvou pozitivní zkušenost s využitím menšího hřiště v Bobru, které stálo přes 1 milion korun. "Díky iniciativě místních lidí jsme obnovili staré hřiště. Je tam travnatá plocha, pergola, ohniště, posezení. Hřiště je neustále využité, děti si tam hrají a běhají, což je zdraví prospěšné. Obsazenost nás příjemně překvapila. Ukazuje to, že dnešní mládež nechce jen sedět u počítačů. Když se dětem vytvoří podmínky, jdou a sportují," zdůraznil starosta Žacléře.

"Také proto si slibujeme, že nové multifunkční hřiště u školy bude znamenat další impuls k tomu, aby se děti zvedly ze židle a šly se vyvětrat," uvedl Aleš Vaníček.

Na místě bývalého Domova mladých horníků v Žacléři staví kraj domov pro seniory.
Po domově hornických učňů zůstal kráter v zemi. Za rok se tam nastěhují senioři

Zásadní letošním projektem Žacléře bude rekonstrukce prameniště na Rýchorách za 6 milionů korun. "To je hlavní zdroj vody pro město, který je pro nás extrémně důležitý. Prameniště je sto let staré, pochází z roku 1920 a je na 20-30 procentech kapacity. Je zarostlé a poškozené. Vyžaduje kompletní výměnu. Později přijde na řadu i prameniště v Bobru," upřesnil.

Velká investice se uskuteční příští rok v Prkenném Dole. "V této lokalitě je patrný výrazný nárůst počtu lidí v létě i zimě, je obsypaná chalupami a neustále se tam staví další. Během deseti let se obrovsky změnila. V Prkenném Dole příští rok vybudujeme kanalizaci za 40 milionů korun. Máme na to dotaci 26 milionů, ze svých peněz dáme 14 milionů," konstatoval žacléřský starosta.

Poslední záběry z budovy bývalého Domova mladých horníků v Žacléři před tím, než byla zbourána.
FOTO: Poslední záběry. Jak to vypadalo v Domově mladých horníků před zbouráním

Město bude také usilovat o získání dotace na rekonstrukci areálu fotbalového stadionu Baníku Žacléř, kterou by chtělo nahradit dosavadní zastaralé prostory. Odhady se pohybují mezi 10 až 15 miliony. Podle trutnovského architekta Jaroslava Voceďálka ze studia Vocet Architect, který zpracoval studii nové podoby žacléřského stadionu, je celý objekt na fotbalovém hřišti zastaralý.

"Povrchy jsou zdegradované a nevyhovující hygienicky a funkčně. Rozvody vody, kanalizace, vytápění a elektřiny jsou taktéž původní a v nevyhovujícím stavu. Objekt není tepelně a vlhkostně izolován. Hygienické zařízení je také nevyhovující. Objekt proto vyžaduje kompletní rekonstrukci," popsal situaci architekt.

Studie pro rekonstrukci fotbalového stadionu v Žacléři.
Naděje pro nejošklivější stadion. Město řeší modernizaci areálu stoletého Baníku

Objekt tribuny dostane nový, svěží a moderní vzhled. Budova bude opláštěna modřínovými prkny, která budou přirozeně stárnout a šednout společně s budovou a budou tak bezúdržbové. Propojí se tribuna s občerstvením, vzniknou nové výhledy na hřiště a spojí se obě části šaten.

"Podle nás má stávající tribuna cennou architekturu a my na ni navazujeme a dáváme ji nový kabát. Používáme k tomu modřínové dřevo, jelikož jsme na horách a dřevo sem patří. Sedačky na tribuně dáváme do různých barev, jak tomu je na světových stadionech, aby vypadalo, že je takzvaně plný dům. Stávající krásný strop nechávám prorůst novým zastřešením. Směrem k hřišti je výhled z budovy a travnatou plochu," upřesnil plánované změny.

Studie pamatuje také na vybudování parkovacích míst. Dosud se parkuje u stadionu nahodile bez větší organizace parkování. Nové parkovací plochy má lemovat nová zeleň. U zastřešeného sezení vznikne dětské hřiště.

Výstavba úseku rychlostní silnice S3 v Polsku mezi městy Bolków a Kamienna Góra.
FOTO: Jak se staví dálnice u sousedů? Poláci jsou u hranic s Českem v Lubawce

"Na západě a východě stadionu budou zrušena venkovní nezastřešená hlediště v terénu, které vynášely betonové zídky a vznikne tam jen travnatý svah. Za sedačkami na tribuně vznikne nová prosklená stěna propojující obě poloviny zázemí tribuny," doplnil Jaroslav Voceďálek.

Stromy ve fotbalovém areálu zůstanou zachovány a jeden povede skrz zastřešení u nového krytého posezení u zvětšeného objektu občerstvení, kam budou umístěny nové masivní dřevěné lavice a stoly.

Vizualizace nové sportovní haly a obecního domu v Bernarticích.
FOTO: Bernartice chtějí stavět chodníky za třicet milionů a sportovní halu