Kandidát trojlístku koaličních sdružení Aleš Vaníček (Náš Žacléř) porazil kandidáta opozice Davida Ročka (Žacléř 2014) o jediný hlas. Koalice Náš Žacléř, Sdružení pro Žacléř a Žít Žacléř využila devíti mandátů proti osmi, které mají k dispozici Žacléř 2014 a Nový směr. Stejně těsná byla také volba nového místostarosty Valentina Hermana (Náš Žacléř) i všech dalších členů městské rady. Do ní se dostal také zástupce opozice David Roček, společně s dosavadní místostarostkou Evou Rennerovou (Sdružení pro Žacléř) a Markem Gracíkem (Žít Žacléř).

„Zásadním cílem bude oprava páteřní komunikace od Trutnova, která je krajská. Věříme, že kraj dodrží slib a k opravě silnice příští rok dojde,“ označil prioritu nový starosta. „Chceme se zaměřit na zlepšení vizuálního stavu města. Bude nutné provést rekonstrukci zázemí fotbalového stadionu, které je ve velmi špatném, ostudném stavu, stejně tak zázemí tělocvičny. Město postrádá hřiště s umělým travnatým povrchem, to bychom chtěli vybudovat. V zimě z něj může být kluziště. Budeme chtít pokračovat v úpravách náměstí, především v centrální části. Opravy nutně potřebují chodníky,“ vyjmenoval Aleš Vaníček další plány.

Pro něj jde v padesáti letech o životní změnu, 21 let působil v redakci Krkonošského deníku a poslední dva roky v Hostinném jako manažer Svazku obcí Horní Labe. „Je to pro mě velký profesní posun. Nejvýraznější změnou je, že budu poprvé pracovat doma v Žacléři. Nikdy před tím jsem tam nedělal. Nebudu nikam dojíždět, ani autem, ani na kole,“ poznamenal s úsměvem. V posledních čtyřech letech Aleš Vaníček působil v radě města. „Už před volbami jsem avizoval, že budu usilovat o post starosty,“ připomněl.

Dosavadní starosta Miroslav Vlasák podle jeho nástupce vedl město velmi úspěšně. „Nastavil laťku hodně vysoko. Přebírat pozici po něm bude těžké, nicméně si nemyslím, že nezvládnutelné. K práci na radnici mám respekt, ale nebojím se jí a těším se na ni,“ dodal Aleš Vaníček.

Ve vedení města vytvoří zcela nový tandem s Valentinem Hermanem, s nímž kandidoval za sdružení Náš Žacléř. Vedle Vlasáka totiž opouští žacléřskou radnici po osmi letech místostarostka Eva Rennerová, kterou Herman vystřídá. „Do této role jdeme s elánem a novými myšlenkami. Máme nápady, jak Žacléř posunout, a věříme, že se to projeví. Rozhodně ale nejsem revolucionář, abych dělal od začátku všechno jinak,“ zdůraznil.

Komunální volby v Žacléři provázela nevídaná vyrovnanost. Nikdo nezískal pět a více křesel, ani méně než dvě. Tři sdružení posbírala více než 21 procent a každé si vysloužilo čtyři křesla, čtvrté získalo 18 a páté 13 procent. Vítěze a čtvrtého v pořadí dělilo pouhých šest procent. Volit přišlo 48 procent obyvatel Žacléře.