Stavbaři v těchto dnech ukončují stavební práce. Moderní domov pro seniory bude sloužit 52 klientům z domova důchodců ze sousedních Lampertic přibližně od dubna příštího roku. Do té doby se bude objekt vybavovat nábytkem a dalším zařízením.

Poslední záběry z budovy bývalého Domova mladých horníků v Žacléři před tím, než byla zbourána.
FOTO: Poslední záběry. Jak to vypadalo v Domově mladých horníků před zbouráním

Město Žacléř se na projektu podílí investicí do nových asfaltových ploch kolem domova seniorů částkou 3,5 milionu korun, na kterou přispěl Královéhradecký kraj dotací 1,7 milionu korun.

Před stavbou. Takhle vypadal objekt bývalé ubytovny a Domova mladých horníků před zbouráním.Před stavbou. Takhle vypadal objekt bývalé ubytovny a Domova mladých horníků před zbouráním.Zdroj: Miloš Šálek

Stavba začala v září 2020. Stavbaři měli původně v plánu zbourat jednu část objektu Domova mladých horníků a ve druhé provést rekonstrukci. Zjistili však, že budova má špatné základy. Celý objekt šel proto k zemi a místo něj stavební společnost BAK postavila kompletně nový pětipodlažní dům.

Rekonstrukce silnice mezi Prkenným Dolem a Babím u Trutnova je hotová.
Silnice mezi Trutnovem a Žacléřem je průjezdná. O víkendu otevře Stachelberg

"Po odhalení veškerých nosných konstrukcí a provedení sond jsme se rozhodli původní objekt zcela zbourat a na jeho místě vystavět úplně novou budovu. To samozřejmě způsobilo posun termínu dokončení stavby," vysvětlil Pavel Bulíček, náměstek hejtmana odpovědný za oblast investic.

Domov mladých horníků sloužil ve druhé polovině 20. století ze dvou třetin k ubytování hornických učňů, v další části figurovala jídelna s velkou kuchyní, kde se vařilo pro učně, zaměstnance hornického učiliště i veřejnost. Po ukončení těžby uhlí v Žacléři v roce 1992 budova na chvíli sloužila jako turistická ubytovna. Poté ale dlouho chátrala.

Na místě bývalého Domova mladých horníků v Žacléři staví kraj domov pro seniory.
Po domově hornických učňů zůstal kráter v zemi. Za rok se tam nastěhují senioři

V Žacléři najde místo 52 seniorů. Kromě trvalých lůžek pro klienty se stařeckými demencemi nabídne i dočasné odlehčovací pobyty pro seniory, o které pečují rodinní příslušníci v domácím prostředí a potřebují zajistit péči o seniora na určitou dobu. Budova bude mít bezbariérový přístup a klientům v pohybu po objektu pomohou dva osobní výtahy. V každém podlaží budou také k dispozici koupelny vybavené masážními vanami s přístupem pro imobilní klienty.

Výstavba domova důchodců v Žacléři.
Stavba domova důchodců v Žacléři se zpozdí, hotová bude příští rok koncem léta

Nové zařízení v Žacléři kromě trvalých lůžek pro klienty se stařeckými demencemi nabídne i dočasné odlehčovací pobyty pro seniory, o které pečují rodinní příslušníci v domácím prostředí a potřebují zajistit péči o seniora na určitou dobu.

Moderní zařízení pro seniory v Žacléři vznikne jako nová lůžková kapacita pro současný domov důchodců v sousedních Lamperticích. Ten bude v provozu dál. Domov důchodců funguje v Lamperticích již od roku 1905 a původně sloužil pro vysloužilé horníky.

Slavnostní poklepání na základní kámen domova pro seniory v Žacléři, který vznikne v místě bývalé ubytovny.
V Žacléři se rozjíždí stavba domova pro seniory, bude mít pět podlaží