Šedesátimilionový úvěr si vezme město na své investice v letošním a příštím roce. Zadlužení města by se tak mělo skoro zdvojnásobit. Vítěze soutěže na úvěr chce mít radnice do konce června, peníze začne čerpat od podzimu. Potvrdil to místostarosta Jaromír Pekař.

Limit nepřekročí

Turnov si chce vzít úvěr s desetiletou splatností. „Úroky by mohly být do dvou procent," věří Pekař. To se nyní například povedlo radnici v Semilech, která na investice získala od České spořitelny sedmimilionový úvěr s pevným úrokem 1,96 procenta. Peníze použijí Semily na výstavbu vodovodu Spálov, opravu úpravny vody v Příkrém nebo zateplení stěny Kulturního centra Golf.

Zadlužení Turnova bylo na konci dubna 76,5 milionu korun, do konce roku by se mělo snížit na 64 milionů. S novým úvěrem by se tak radnice měla vejít do povoleného limitu 130 milionů korun. Město má nyní čtyři úvěry, u nejstaršího z roku 2003 má úrok pět procent. Město splácí peníze za postavení kulturního centra Střelnice a v souvislosti s vodohospodářským projektem Čistá Jizera, kdy se ve městě vybudovalo skoro 27 kilometrů nových kanalizací, opravilo téměř 15 kilometrů ulic a přes sedm kilometrů chodníků.

Nový úvěr potřebuje radnice na další investice. Připravuje zateplení základní školy v Alešově ulici a výstavbu nové budovy pro waldorfskou mateřskou školku v Turnově Daliměřicích. Letos by také měla skončit rekonstrukce ulice 28. října a v plánech je i regenerace sídliště U nádraží či příprava projektu Maškova zahrada. Patnáctitisícové město by tam do léta 2015 mělo mít letní koupaliště, víceúčelová hřiště, in-line dráhu či skate park. Vybudování areálu si vyžádá podle odhadu asi 90 milionů korun, stavbu chce ale radnice výrazně zlevnit.

Bude zájem?

Parlament mládeže města Turnov v dubnu uspořádal k Maškově zahradě anketu na všech turnovských základních a středních školách. Dotazník vyplnilo 775 žáků a studentů. Výstavbu areálu podporují dvě třetiny z nich a za optimální vstupné považují 50 až 100 korun.

„Je ale paradoxní, že většina studentů by areál navštěvovala zhruba dvakrát za měsíc, jednou za prázdniny nebo vůbec," uvedl za parlament Adam Charvát. V Turnově zatím umělé venkovní koupaliště nemají.