Loni takto uspěl Turnov s partnerským polským městem Jawor. Turnovské muzeum díky tomu mohlo letos v únoru otevřít sklepní trezorovou klenotnici za 1,2 milionu korun, muzeum v Jaworu zase novou expozici drahých kamenů zhruba za milion.

„Sestavili jsme společný projekt a uspěli v přeshraničním programu ČR – Polsko Cíl3,“ uvedla ředitelka turnovského muzea Vladimíra Jakouběová. Letos se o úspěch ve stejném dotačním programu pokusí Semily. „Jedná se o projekt Cyklostezka – Z údolí Jizery do údolí Bóbru, který na naší straně zahrnuje vybudování lávky přes Jizeru a druhého úseku cyklostezky přes ostrov na nábřeží Svatopluka Čecha,“ popsal investiční technik semilské radnice Daniel Mach.

Semilský úsek cyklostezky se stane součástí plánované bezmotorové trasy Greenway Jizera, která povede podél celého toku Jizery od pramene v Jizerských horách po soutok s Labem ve středních Čechách. První úseky Greenway Jizera již slouží cyklistům v okolí Turnova, v Semilech je dokončen asi kilometrový úsek v Řekách.

Poláci na své straně plánují postavit cyklostezku v okolí Jelení Góry podél říčky Bóbr. Obě cyklostezky, z české a polské strany, se propojí na hraničním přechodu mezi Harrachovem a polskými Jakuszycemi.

Města podala žádost do unijního programu loni. Žádost prošla prvním kolem hodnocení a technický sekretariát programu vyzval Semily, které jsou hlavním partnerem projektu, k doplnění žádosti, například o konkrétní sumu.

„Dotace z programu přeshraniční spolupráce by měla pokrýt 85 procent nákladů, pět procent by pokryly státní zdroje a deset procent dofinancuje město,“ vysvětlil Mach. Celkové náklady na přípravu a budování semilské části cyklostezky budou více než 12 milionů korun. Náklady polské strany budou menší, zhruba tři miliony korun.

Pokud města s žádostí uspějí, měla by se cyklostezka a lávka přes Jizeru v Semilech začít budovat ještě letos a hotová by měla být příští rok. „Je nutno zvolit takový termín realizace stavby mostních pilířů, kdy bude možné založit pilíře do koryta řeky,“ upřesnil Daniel Mach.

V budoucnosti tak cyklisté získají možnost odbočit z cyklostezky Jizera na polskou stranu a bez překážek dojet do Jelení Góry. Lávka a kus cyklostezky nejsou jediné vymoženosti, které by Semily získaly díky spolupráci s Poláky. Ve stejném programu, tedy ČR – Polsko Cíl 3, města žádají o dotaci vybavení a techniku pro hasiče. „Město Semily v rámci projektu zažádalo o osmimístný dopravní automobil pro SDH Podmoklice,“ sdělil Mach.

Do projektu Spolupráce hasičů za účelem předcházení a likvidace následků živelních pohrom v polsko – české příhraniční oblasti je zapojeno celkem šest měst z české a polské strany hranice: kromě Semil i Turnov a Železný Brod, dále tři polská města Stara Kamienica, Szklarska Poreba a Jelenia Góra, která je vedoucím městem projektu plánovaného do roku 2012.