V těchto dnech mohli první návštěvníci vidět dvě mladé samice lvů indických v pavilonu lvů u nástupní části do safari. Šelmy dorazily do zahrady v polovině června a musely nejprve projít karanténou. „Lví sestry Yenny a Yanna se narodily v Zoo Helsinky 5. března 2007. Byly odchovány vlastními rodiči a do budoucna by se měly stát zakladatelkami nového chovu lvů v královédvorské zoo,“ vysvětlil zoolog Erich Kočner. Lev indický patří mezi kriticky ohrožené šelmy. „Z velké populace, která kdysi obývala přední Asii od Turecka až po Indii a od Kavkazu až po Jemen, dnes přežívá poslední populace v rezervaci národního parku Gir Forest na severozápadě Indie v počtu posledních asi tři sta jedinců,“ vysvětlil Kočner.

Pro lvy indické je vytvořen mezinárodní program na záchranu, jehož členem se po dvou letech jednání stala v únoru 2009 i královédvorská zoo, po Praze a Ostravě jako třetí z českých zoologických zahrad. Celkem je do projektu zapojena necelá čtyřicítka evropských zoo, ve kterých žije celkem méně než sto jedinců čistokrevných indických lvů.

Ke královédvorským lvicím Yenny a Yanna by měl evropský koordinátor v krátké době doporučit vhodného partnera. Ošetřovatelé věří, že se tak mohou návštěvníci brzo těšit na malé lvíčky.

Druhým úspěšným přírůstkem jsou mláďata lvíčka zlatého. V tomto případě se ale nejedná o šelmy, ale o opičky. Navíc o jedny z nejvzácnějších primátů naší planety. „Je to v pořadí už druhý letošní porod chovné samice Nefertiti, tatínkem mláďat je sameček Mikys,“ vysvětlil zoolog Martin Smrček.

Ještě v 70. letech obývali lvíčci deštné pralesy při jihovýchodním pobřeží Brazílie v počtu asi 1000 -1500 jedinců. V posledních letech v důsledku kácení lesů a komerčního odlovu těchto drápkatých opiček zůstalo ve volné přírodě nanejvýš 90 posledních jedinců. V zajetí žije více než 400 lvíčků, královédvorská zoo je jako první v České republice odchovala v roce 2007. Od té doby se zde podařilo odchovat ze tří vrhů celkem 5 mláďat, ke kterým před týdnem přibyla poslední dvojčata.