„Je to jejich způsob odpočinku a trávení dovolené v zahraničí dobrovolnickou prací. Sami si to zvolili,“ vysvětluje vedoucí workcampu Pavel Vodička. Zastupuje společnost INEX-SDA, která se mezinárodním dobrovolnictvím a mezikulturním vzděláváním zabývá již od roku 1991.

Pavel Vodička z Varnsdorfu do Krkonoš přijel přímo z naplňování projektu, kterým protestoval proti plýtvání jídlem. S vozítkem, ve kterém se jindy vozí děti za bicyklem, uběhl během letošního léta tisíc kilometrů. Odstartoval ve Varnsdorfu a končil v Budapešti. Cestou se věnoval osvětě.

„Jsem trochu unavený, ale těší mě, že jsem projekt uskutečnil. Nyní se zasazuji třeba o zřízení záchranné stanice v našem městě,“ podotýká nadšenec. Se studenty z Japonska, USA, Itálie, Tchaj-wanu, Švýcarska, Španělska, Turecka a Ázerbajdžánu nyní pracuje v Maršově. Dobrovolníci se do Severu dopravili individuálně. Nyní bydlí v prostorách, které Sever obývá v základní škole. „Každé dopoledne se pouštějí do rekonstrukčních prací, nyní například provádějí nové nátěry zábradlí u schodiště, ale i různých částí nábytku,“ přibližuje Šárka Škodová ze Severu.

Dobrovolníci pracují v horách za jídlo a ubytování. „V poledne jíme na Doteku, snídaně a večeře si připravujeme sami. Zítra se například chystáme upéct štrúdl,“ líčí Pavel Vodička. Studenti už ochutnali i specialitu – krkonošské kyselo. „Většina ho měla poprvé, ale snědli všechno,“ směje se Šárka Škodová.

Japonka Kazusa žije v Tokiu, studuje tam obor ekonomie a obchod. „Překvapuje mě, jaké máte v Krkonoších krásné lesy. U nás jich je málo. Tokio je rušné, ale naše rodina bydlí v rodinném domku, takže se tak nemačkáme, jak to znáte z filmů,“ líčí Japonka a ohání se při tom štětcem.

Studentka Kelsey je zase z amerického Wisconsinu. „Studuji mezinárodní vztahy, zajímá mě environmentální zaměření, proto jsem si vybrala tento workcamp. Dotek mě zaujal, protože jde o historické místo, které tu citlivě obnovují. Jsem ráda, že při tom mohu nyní asistovat a pomoct. Skvělé je i to, že jsme se zde sešli z různých zemí světa,“ svěřuje se Američanka.

Každé odpoledne se celá skupina přemísťuje do Doteku, kde studenti pomáhají s úpravami zahrady u fary. Ve zbývajícím volném čase poznávají krkonošskou přírodu a místní zvyky.

Zahraniční studenti ve středisku Sever pracují za jídlo a ubytování