Euro levnější nebude. Alespoň v následujících měsících. Česká národní banka ponechala úrokové sazby na stávající úrovni a potvrdila případnou intervenci tak, aby udržovala kurz poblíž hladiny 27 korun.

S uspokojením rozhodnutí přijali exportéři, mírně nahrávat může i domácímu turistickému ruchu, dovolená v Krkonoších vyjde cizince levněji. Kdo ale míří do zahraničí, zaplatí víc.

„Oceňujeme stabilní postup České národní banky v plnění jejího slibu ve vztahu ke koruně, který vedl ke stabilizaci trhu a přinesl jistotu pro české exportéry," říká předseda Asociace exportérů Jiří Grund z Mladých Buků u Trutnova.

„Česká republika je ve velké míře závislá na exportu. Rozhodnutí ČNB o intervenci a stabilizaci české koruny na úrovni vyšší než 27 Kč za euro přineslo vývozcům dostatek klidu v plánování podnikatelských záměrů a ekonomických rozvah, minimálně ve střednědobém horizontu. Pro české exportéry to navíc znamená i úspory za takzvané zajišťování kurzu, které bylo v minulosti obvyklé," dodává Jiří Grund.

Hostům ze zahraničí přináší intervence národní banky zhruba 2 koruny navíc za každé euro. Podle Miroslavy Chaloupské, manažerky svazku měst a obcí Krkonoše to ale žádný výrazný stimul není. „Cizinci to moc neřeší. Buďto chtějí přijet, nebo ne. Jestli je kurz zrovna mírně příznivější nebo naopak horší, není v návštěvnosti rozhodujícím faktorem."

Loňská letní sezóna byla na horách ve znamení turistů tuzemských a stejný trend je očekávaný i letos.