„Musíme ještě udělat celý vnitřek, momentálně jsou ale na cestě nahoru zbytky sněhu, přes které se nejde dostat, takže tam nemůžeme,“ vysvětlil investor stavby Vladimír Nývlt. Podle něj se teď musí udělat podlahy, příčky, kuchyň, bar a až nakonec přijdou okna a dveře. Tečkou za vším bude vrchní krytina střechy, ta ale neomezuje fungování chalupy.

Harrach by ji zvenčí nerozeznal

Stavení napodobuje původní chatu, kterou zde nechal postavit hrabě Jan Harrach. Ten by ji zvenčí pravděpodobně nerozeznal od té svojí, ale rozhodně by ji pocítil v mnohem vyšších nákladech. Ta současná stojí na původních kamenných základech, které tu po ní zbyly a už do ní bylo investováno sedm milionů korun.

„Původně to měly být tři miliony. Všechno bylo složitější, než se předpokládalo a také dražší. Od množství práce přes komplikované napojení odpadů a kanalizace,“ řekl Nývlt.

První návštěvníky hor by chalupa měla uvítat do konce léta 2009, a to s plně fungujícími službami. Turisté zde naleznou nejen úkryt za špatného počasí a teplý čaj, ale také základní suvenýry, potřebné informace o okolí, internet a další občerstvení. Atmosféru hor budou dotvářet kachlová kamna a terasa s výhledem do kraje. Z rozhledny, která stojí pár desítek metrů od stavby, je vidět na celý hřeben Krkonoš od Sněžky až po začátek Jizerských hor.

Již kdysi na stejném místě stávala výletní restaurace, která na začátku minulého století vyhořela. Její osud byl zpečetěn, když ji během II. světové války nechali Němci strhnout.

Přes Žalý vede nejen turisticky známá Bucharova cesta, ale také trošku náročnější pěší trasa z Míseček takzvaně přes tři kopce až na Žalý. V zimě tudy jezdí běžkaři, v létě cyklisté a Žalý je oblíbeným místem i pěších turistů. Občerstvení a zázemí na vrcholu lidé ocení: „Těším se, až si sednu na verandu a schladím se pivem s výhledem do kraje,“ řekl Mojmír Dlabola ze Semil.