Novinky tu ale nabídnou až během roku. Doplněn bude třetí okruh, v nabídce přibudou speciální prohlídky pro děti a revitalizací prochází park. Pro turisty je nyní v Libereckém kraji přístupný už jen zámek na Sychrově, který je otevřený celoročně. „Ostatní památky se chystají sezonu zahájit tradičně v dubnu," řekla mluvčí Územní památkové správy pro Liberecký kraj Lucie Bidlasová.

Hrubý Rohozec, který loni navštívilo skoro 25 tisíc lidí, je pozoruhodný pestrostí slohů. Má středověkou věž a vstupní portál, renesanční arkády v nádvoří, barokně zdobenou kapli či novogotickou výmalbu v jídelně. V březnu bude otevřený o víkendech. „Loni jsme to zkusili poprvé a vyplatilo se. Za dva víkendy jsme měli lepší tržby než za celý duben," řekl kastelán na Hrubém Rohozci Jiří Holub.

Novinkou letošní sezony bude doplněný třetí prohlídkový okruh, který obsahuje sklepní prostory a zázemí pro služebnictvo. „Doplňovala se kuchyně, přibyl byt kuchařky," uvedl Holub. Třetí okruh ale bude podle něj přístupný až od dubna. „Využíváme ho částečně jako zimní zahradu a pěstírnu květin pro nádvoří," vysvětlil.

Zámek by měl být letos atraktivnější pro děti, poprvé tu pro ně chystají speciální prohlídky. „Bude se při nich mluvit o kuchařce, chůvách. Nevynecháme ani hračky, které jsou ve druhém patře," uvedl Holub. Prohlídky pro děti ale budou součástí běžné nabídky jen v létě, jinak na objednávku pro skupiny. „Mimo hlavní sezonu bychom nebyli schopni garantovat průvodce," vysvětlil kastelán.