Provoz Krkonošského muzea, které správci Krkonošského národního parku financují prostřednictvím státního rozpočtu, je v ohrožení.

Chybí zhruba dva miliony korun

Od 1. ledna roku 2013 budou chybět peníze. Rozpočet pracoviště jilemnického muzea čítá 3 miliony korun. „Vlastní příjmy tvoří zhruba necelý milion korun. Roční ztráta dosahuje částky 2 až 2,3 milionu korun. Na provoz muzea jsme letos od města Jilemnice dostali 500 tisíc korun," vypočítal mluvčí instituce Radek Drahný. Dodal, že jednání o budoucnosti muzea pokročila. „Na posledním jednání ředitele Jana Hřebačky se starostou Vladimírem Richterem bylo i za přítomnosti náměstka ministra životního prostředí Tomáše Tesaře řečeno, že vzhledem k současné situaci státního rozpočtu nebude možné od příštího roku provoz muzea ufinancovat," vysvětlil dále Radek Drahný.

Pobočka muzea je umístěna v zámku. Budovu mají správci parku od města pronajatou za symbolický poplatek.

„Jsme připraveni ukončit nájemní vztah a zámek vrátit. Nabídli jsme, že pokud město převezme provoz muzea, bezplatně zapůjčíme sbírky a zahájíme práce na jejich převedení do vlastnictví města," informoval ředitel Jan Hřebačka.

Jilemničtí se převodu apriori nebrání. „Zatím jsme dostali informaci, dali jsme si lhůtu do konce října. Zámek samozřejmě padnout nenecháme," konstatoval starosta Vladimír Richter.

Lyžařskou expozici potáhnou dál

Správa KRNAP se zavázala, že bude nadále financovat provoz lyžařské expozice v prostorách zámeckého pivovaru. „Půl milionu na provoz muzea přispíváme už teď, lyžařská expozice představuje kolem 700 tisíc korun, takže navýšení by představovalo zhruba 600 tisíc korun. Musím to projednat a předložit zastupitelstvu," dodal Vladimír Richter. Správa KRNAP převzala muzeum od města Jilemnice v roce 1979. Od té doby provoz financovala. „Myslím, že návštěvnost 25 tisíc lidí, a to počítáme bez účasti na vernisážích, je pro město pěkné číslo lidí, kteří do muzea přijedou," dodal Vladimír Richter.