Kdo navštívil veletrh cestovního ruchu a cykloturistiky v Aldisu, narazil hned u vchodu na vrchlabský zámek. Ten tam v miniaturním provedení dodali zástupci Parku miniatur památek Dolního Slezska v Kowarech.

„Loni jsme vystavovali zase jilemnický zámek. Řekli jsem si, že na jubilejní ročník patří model z partnerského města Kowar, a tak je tu zámek z Vrchlabí. Jsem velmi rád, že počet českých návštěvníků parku každý rok roste. Loni jich bylo už víc než dvacet tisíc," řekl Marian Piasecki, tvůrce a majitel Parku miniatur památek Dolního Slezska.

Miniatura z Krkonoš zapojila do práce i studenty z oboru cestovní ruch ze Střední školy z Lomnice nad Popelkou. Návštěvníkům odpovídali na všetečné otázky, poradili nejlepší cestu do Kowar nebo představili další miniatury, které jsou v Kowarech k vidění. Ředitel parku prozradil chystanou novinku: „Na podzim se nám po několika letech vyjednávání podařilo získat plány hradu a zámku Frýdlantu. Nic nebrání začít stavět třetí model z Česka. Frýdlant se zařadí mezi naše největší exponáty. Velikostí se bude rovnat zámku Czocha, který už v Kowarech máme. Pokud se nestane nic neočekávaného, návštěvníci by mohli spatřit zmenšeninu třetí české stavby už za jeden a půl roku. Možná se to někomu zdá dlouho, ale vytvořit tak rozsáhlý model dá hodně práce," přiblížil ředitel Marian Piasecki.

Nejnovější model – zámek Moszna z opolského vojvodství – cestoval začátkem března do Německa na jeden z největších veletrhů cestovního ruchu na světě ITB Berlín. Miniatura měla úspěch. Však se model s 99 věžičkami a miniaturní oranžérií hned tak někde nevidí.

„Příští týden začínáme sázet macešky a připravíme se na novou sezónu. Vystavíme všech 44 miniatur a nabídneme i další novinky," uzavřel Marian Piasecki.

(jt, jm)