Od Slezského domu ponese na Sněžku neuvěřitelných 210 kilogramů. Pod dohledem komisařů z agentury Dobrý den, kteří chtějí jeho výkon zaznamenat do české knihy rekordů, si naloží na speciální, přes dvacet kilogramů těžkou dřevěnou krosnu tři plné pivní sudy. Vystartuje v devět hodin ráno. Čas odhaduje kolem čtyř hodin.

Půjde Jubilejní cestou, která se obtáčí kolem Sněžky a je pro výstup s tak extrémní zátěží vhodnější než přímá řetězová trasa na vrchol. Ta je navíc mimořádně frekventovaná a polský Krkonošský národní park kvůli obrovskému náporu turistů rozhodl, že až do 31. srpna je možné jít řetězovkou pouze nahoru. Dolů ze Sněžky musí turisté jinou trasou.

Bývalý prezident Václav Klaus pravidelně chodí na Sněžku při Svatovavřinecké pouti.
Václav Klaus se tradičně vydá na Sněžku. Krkonoše považuje za součást života

Pokud Zdeněk Pácha zvládne absolvovat trasu od Slezského domu na nejvyšší českou horu dlouhou téměř dva kilometry a s převýšením přes 200 metrů, překoná nedávný výkon Štěpána Domoráda. Majitel posilovny Nautilus ve Vrchlabí vynesl na Sněžku 20. července 170 kilogramů za 4 hodiny a 20 minut. Byla to jeho nosičská premiéra. Pokořil loňský rekord, o který se postaral s nákladem o váze 165,5 kilogramů tatranský nosič Vladimír Hižnay.

Výzvou pro nosiče se stal výkon Roberta Hofera z krkonošské Velké Úpy, který v zimě roku 1944 vynesl na Sněžku pro meteorologickou stanici ocelovou rouru o váze 160 kilogramů. Domoráda, úplného nováčka mezi nosiči, doprovázel při jeho červencovém výkonu právě zkušený padesátník Pácha.

HELMUT HOFER s krosnou, na které nosiči vynášeli náklad na Sněžku. „Ta je snad starší než já,“ usmívá se.
Horští nosiči vytáhli na Sněžku i piano

Zdeněk Pácha se věnuje vynášení těžkých nákladů řadu let. Účastní se letní i zimní verze závodů Sněžka Sherpa Cup. Pravidelně trénuje, především doma na Lysé hoře. Na nedělní pokus o rekord se pečlivě připravuje. Z frýdecko-místecké Pivní pohotovosti si vypůjčil tři plné pivní sudy, s nimiž chodí po Beskydech.

Majitel posilovny ve Vrchlabí Štěpán Domorád překonal rekord. Ze Slezkého domu na Sněžku vynesl 170 kilogramů.
Štěpán Domorád pokořil rekord, na Sněžku vynesl 170 kilogramů

„Jsem opatrný, přeci jen jde spíše o pokus vynést zátěž přes dvě stě kilo. Váha a celková náročnost budou enormní. Hodně bude záležet i na počasí,“ uvědomuje si Zdeněk Pácha. „Vynést 210 kilo na Sněžku jsem si však dal za svůj cíl a vynasnažím se, aby se mi to povedlo,“ říká.

Zdeněk Pácha při sobotním mítinku Sněžka Sherpa Cup, při kterém vynesl od lanovky z Pece pod Sněžkou přes Obří důl na Sněžku 60 kg.
Svérázný šerpa vynese na Sněžku rekordních 210 kilo

Kvůli českému a polskému procesí, které se vydá na Sněžku při sobotní Svatovavřinecké pouti, posunul plánovanou rekordní vynášku na neděli. V 9 hodin ráno zkontrolují a zváží jeho zátěž u Slezského domu komisaři z pelhřimovské agentury Dobrý den a pak už se statný valcíř vydá vstříc historickému výkonu.

Zdeněk Pácha při sobotním závodu horských nosičů na Sněžku.
Horského nosiče trápily zmrzlé chlupy. Na Sněžku plánuje vynést 200 kilo