Cesta z Jeruzaléma na sever trvá jen pár minut a stoupá od Starého Města, které leží v 760 m nad mořem, asi o sto dalších výškových metrů. Většinu roku suché pahorky kolem silnice se teď na pár týdnů zelenají a kozy zde stanujících beduínů tak mají hody. Pětadvacetitisícový Ramalláh je dočasné hlavní město palestinské autonomie, palestinští Arabové si totiž pro svůj budoucí stát nárokují východní Jeruzalém.
Jeruzalém je ovšem od prosince 1949 hlavním městem Izraele, od roku 1967 de facto a od roku 1980 de iure sjednoceným. Takzvaný základní zákon z roku 1980 o nedělitelnosti Jeruzaléma však mezinárodní společenství neuznalo a řada států přesunula svá zastoupení do Tel Avivu, který byl hlavním městem v letech 1948 až 1949. V Tel Avivu sídlí i mise České republiky.
Dopolední jednání v Ramalláhu se týkalo především energetické problematiky. Palestinský ministr energetiky a přírodních zdrojů Omar Kittaneh představil v zajímavé prezentaci situaci v zásobování elektrickou energií jak na Západním břehu Jordánu, tak v pásmu Gaza. Elektřinu po celých 24 hodin má k dispozici jenom obyvatelstvo na sever a na jih od Jeruzaléma, resp. Ramalláhu. Velká část Západního břehu je závislá na nejrůznějších generátorech, které jsou schopné zásobovat komunity 3 až 5 hodin. S elektrifikací palestinské autonomie pomáhá i Česká republika. Zatím rozjela projekty ve 21 vesnicích. Po setkáních v Ramalláhu si nás u mauzolea Jásira Arafata vyzvedl šéf českého Styčného úřadu Ivo Šilhavý a vzal nás na krátkou exkurzi do Jericha, dalšího významného palestinského sídla. V sobotu nás čeká prohlídka Izraelského muzea a oficiální začátek konference.
Robin Böhnisch